Haitham Al Ghais, generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), prohlásil, že je »velmi optimistický« ohledně oživení čínské ekonomiky a předpokládá širší spolupráci s Čínou v oblasti energetické transformace, technologií a dalších oblastech.
V exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua na okraj 8. mezinárodního semináře OPEC ve Vídni ve středu uvedl, že Čína jako jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik v Asii bude i nadále »hnacím motorem růstu poptávky po ropě«.
»Během tří a půl let, kdy pracoval jako šéf pekingské pobočky Kuwait Petroleum Corporation, jsem pochopil, jak dynamická je čínská ekonomika a jak dynamický může být růst v Číně,« řekl šéf OPEC.
Dodal, že přibližně pětiprocentní cíl, který si Čína stanovila pro letošní rok pro svůj hospodářský růst, ji řadí mezi ekonomiky s nejvyšším růstem na světě.
Ve své měsíční zprávě o trhu s ropou zveřejněné v červnu zvýšil OPEC svou prognózu růstu poptávky po ropě v Číně pro rok 2023 z 800 000 barelů denně (bpd) na 840 000 bpd s odkazem na »lepší než očekávaný výkon čínské ekonomiky«.
Al Ghais uvedl, že OPEC v letošním roce předpokládá růst celosvětové poptávky po ropě o 2,3 milionu barelů denně, z čehož většina bude pocházet ze zemí, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), přičemž »Čína je jednou z hlavních složek tohoto růstu«.
»Jsme velmi optimističtí, pokud jde o čínské oživení,« řekl a dodal, že »velmi dobře strukturované, velmi dobře naplánované« obnovení činnosti Číny po pandemii covid-19 »bude generovat růst poptávky po ropě do budoucna«.
Na dotaz ohledně spolupráce OPEC a Číny Al Ghais uvedl, že aliance producentů ropy zůstává s Čínou »ve velmi úzkém kontaktu«.
Šéf OPEC navštívil Peking v květnu letošního roku, aby se zúčastnil 6. zasedání na vysoké úrovni v rámci dialogu OPEC-Čína, o kterém řekl agentuře Xinhua, že to bylo »velmi plodné setkání«.
Uvedl, že očekává další rozvoj a rozšíření spolupráce mezi OPEC a Čínou.
Vzhledem k tomu, že na 8. mezinárodním semináři OPEC na téma »Na cestě k udržitelné a inkluzivní energetické transformaci« byla v centru pozornosti energetická transformace, Al Ghais také očekává, že OPEC prohloubí technologickou spolupráci s Čínou.
»V Číně jsme diskutovali o širokých možnostech spolupráce s čínskými firmami, které vyvijeji nové technologie. Jsme přesvědčeni, že ropný průmysl má stále mnoho možností, jak poskytnout celosvětovému vývoji mnohem více, pokud jde o dosažení uhlíkové neutrality a snížení emisí,« řekl.
»Jde … především o maximalizaci využití energie, nikoliv o její minimalizaci, ale zároveň o minimalizaci emisí. Právě v tom může podle mého názoru čínská technologie sehrát významnou roli.«
Šéf OPEC zdůraznil, že členské země OPEC sice »přijímají energetickou transformaci«, ale tato transformace by měla být »dobře naplánovaná, inkluzivní, spravedlivá a férová« a země by měly mít možnost zvolit si vlastní cestu, jak k transformaci přikročit.
Již dříve ve středu na slavnostním zahájení mezinárodního semináře OPEC Al Ghais zdůraznil význam udržitelnosti a inkluzivity při energetické transformaci.
Dvoudenního semináře se zúčastnili ministři členských zemí OPEC a dalších zemí produkujících a spotřebovávajících ropu, stejně jako zástupci mezinárodních organizací, ropných a energetických společností, akademiků a dalších odborníků z oboru.
(Xinhua)