Snížená daň z přidané hodnoty (DPH), tedy daň uplatňovaná na zboží základní potřeby, kterou současná vládní koalice hodlá v rámci svého balíčku zvednout, je u nás už nyní nejvyšší ze zemí střední a východní Evropy. Vyplývá to z každoroční studie »CEE Tax Guide« poradenské společnosti Mazars, zveřejněné na jejím webu. Mazars porovnává daňové systémy 22 zemí střední a východní Evropy.
Česká republika v současnosti uplatňuje dvě snížené sazby – deset a 15 procent. Takzvaný vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí přitom počítá s tím, že se obě snížené sazby sjednotí na 12 %.
Studie upozorňuje, že už nyní jsou snížené sazby DPH v Česku vyšší než v okolních zemích. Polsko uplatňuje snížené sazby osm a pět procent, Slovensko deset a pět procent, Rakousko 13 a deset procent. Německo využívá jednu sníženou sazbu DPH ve výši sedm procent. V Maďarsku jsou snížené sazby 18 a pět procent.
Co se týče základní sazby DPH, ze studie vyplývá, že nejvyšší mají Maďarsko a Chorvatsko, a to 27 a 25 %. Nejčastější sazba v regionu se pohybuje mezi 19-21 %, ČR tedy se svými 21 % nijak nevybočuje. V Německu je základní sazba 19 %, v Rakousku 20 %. »DPH se v posledních letech stala snad nevýznamnějším zdrojem příjmů pro státní rozpočty. Toto se v budoucnu může výrazně změnit kvůli ekonomické recesi způsobené pandemií, válkou na Ukrajině a problémům týkajících se narušení globálního dodavatelského řetězce,« uvádí studie.
Publikace monitoruje kromě států V4 také Německo, Rakousko, Ukrajinu, jihoevropské a pobaltské státy.
(ici)
Ždímání obyvatelstva rozbitého Československa v režii Fialy a Rychetského Pětikoalice nabírá další obrátky. Je třeba vyždímat z lidí co nejvíce na americké zbraně, které chce Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO nakoupit.