A že jich je! Jen vědět, jak je připravit. V prvé řadě si ale neodpustíme jednu radu, a sice: nezapomeňte na koření. Bez koření není vaření! Ale, pokud jste zruční kuchaři, samozřejmě to víte. A tak hurá do polévkové říše!
Celerová polévka
Na sádle zpěňte pokrájenou cibuli, přidejte nastrouhaný celer a spolu osmažte. Po několika minutách zaprašte hladkou moukou, zalijte vodou, nechte přejít varem a přidejte drobně nakrájené brambory, vařte do jejich změknutí. Opepřete a osolte podle chuti, přidejte čerstvé zelené bylinky.
Česnečka
Rychlá česnečka je nejen dobrá, ale i zdravá. Připravte tmavší jíšku, přidejte do ní několik stroužků rozmačkaných a jemně pokrájených stroužků česneku, zalijte vodou, osolte a důkladně míchejte a povařte. Přidejte pár lžic krupice, okořeňte lžící rozemnuté majoránky. Pro vylepšení chuti přidejte škvarky nebo jemně usekané uzené maso.
Kapustová polévka
Polovinu menší kapusty očistěte a hrubě pokrájejte. Ihned ji dejte vařit do osolené vody s několika kuličkami pepře a třemi kuličkami nového koření. Mezitím připravte tmavší jíšku, kterou polévku zahustíte. Přidejte sušené, nebo ještě lépe – čerstvé lesní houby a hrst předem spařené rýže. Vše povařte.
Pórková polévka
V osolené vodě vařte na kolečka nakrájený pór. Přidejte pokrájené brambory a zahustěte tmavší jíškou, společně vařte do změknutí. Okořeňte podle chuti, můžete přidat i rozdrcené sušené houby.
Mezi nejslavnější studené polévky patří studená pórková polévka. Její příprava je mírně delší, ale výsledek stojí za »hřích«. Zprvu osmažte na lžíci másla hrnek na kolečka nakrájeného pórku a půl hrnku hrubě nakrájené cibule, poté zalijte zeleninovým vývarem a přidejte drobně nakrájené oloupané brambory. Vařte do jejich změknutí. Nechte vychladnout, rozmixujte a nechte odležet v lednici alespoň tři hodiny. Poté vmíchejte hrnek smetany ke šlehání, osolte, opepřete a přidejte jemně nakrájenou čerstvou pažitku. Zdravé a v létě osvěžující!
Ovocné polévky
Ovocné polévky dnes skoro nikdo nevaří. A že jich je! Třeba angreštová, jablečná, malinová, višňová atd. Za všechny vybíráme opravdu starodávnou šípkovou, která potěší děti i dospělé. Ve vodě krátce povařte kousek skořice, pár kousků citrónové kůry a lžíci cukru. Zahustěte hladkou moukou rozkvedlanou v mléce, lépe však ve sladké smetaně, teprve poté přidejte šípkovou marmeládu a krátce vařte. Hned podávejte.
Chlebová polévka
Znáte ji vůbec? Ne? Přitom je skvělá! Na sádle krátce osmažte pokrájenou cibuli, přidejte kmín a zalijte vodou, osolte. Do vroucí vody přidejte nastrouhaný tvrdý chléb, přednost dejte tvrdým kůrkám. Trocha pepře a majoránky na dochucení a hotovo. Ke zlepšení chuti můžete přidat lžíci másla, nebo do polévky přidejte podmáslí či mléko s rozkvedlaným vejcem (velmi dobré).
Gazpacho
Letní jedničkou mezi studenými polévkami je samozřejmě gazpacho, která pochází ze Španělska. Existuje mnoho druhů receptů, a tak do ní můžete přidat skoro jakoukoli zeleninu, přičemž základem jsou rajčata. Oloupejte je, dejte k nim šalotku, papriky, okurku a česnek a rozmixujte. Dochuťte solí, pepřem a případně i cukrem, přidat můžete také worcester, červený vinný ocet a červené víno. Vychlaďte v ledničce a podávejte s opečenými krutony. Což není nic jiného, než bageta či jiné pečivo nakrájené na kostičky. Dejte je do mísy, osolte, opepřete, posypte strouhaným sýrem, zakapejte olivovým, nebo dobrým slunečnicovým olejem, promíchejte. Na plechu zapečte do zlatova v předehřáté troubě.
Bylinkové polévky
Polévek zapomenutých či jen sporadicky připravovaných je bezpočet. I těch studených. Tak třeba studené polévky z bylinek. Určitě zkuste mátovou polévku. Rozmixujete bílý jogurt, mátu, česnek, trochu olivového oleje a šťávu z citronu. Přidat můžete také kousek okurky. Před podáváním nejprve vychlaďte v ledničce. Skvělá je i studená polévka z bazalky, do které přidejte cibuli, česnek, bílý jogurt, vodu a případně také rajče, papriku či okurku. Rozmixujte, vychlaďte a podávejte.
(jan)