Co byste si představili pod slovy český Křišťálový ráj? Třeba tři desítky firem nabízejících svou produkci a to nejen z Jablonecka. Jablonecký svaz výrobců skla a bižuterie (SVSB) v centru Jablonce nad Nisou v bývalém Domě nábytku návštěvníkův nabízí možnost, prohlédnou si sklo z novoborského Crystalexu a třeba originální lustry z poděbradské společnosti Bohemia Crystal, nemluvě o špecích z Granátu Turnov nebo dokonce i možnost pořídit si originální vánoční ozdoby s předstihem.
»Snažili jsme se otevřít co nejrychleji, protože nesmíme zmeškat sezonu. Z historie víme, že červen, červenec a srpen jsou ty nejlepší měsíce,« uvedl na dotaz předseda představenstva svazu Pavel Kopáček. Výrobci skla a bižuterie měli 11 let v Jablonci centrum Palace Plus v pronajatých prostorách bývalého Jablonexu, ale na konci března tam ukončili provoz kvůli neúnosnému zvýšení nákladů na energie a služby. Před covidem palác navštívilo podle odhadů kolem 16 000 až 18 000 lidí ročně. Kopáček míní, že v centru města bude návštěvníků ještě víc.
Výrobci skla a bižuterie našli pro svůj Křišťálový ráj prostor v budově postavené v roce 1878 pro exportní dům Gebrüder Mahla, který se věnoval vývozu skleněné bižuterie a krystalerie a tovární výrobě skleněných knoflíků. Dům, který v roce 1906 navštívil i císař František Josef I, stojí jen pár kroků od Muzea skla a bižuterie, Eurocentra i radnice. Zatím skláři obsadili přízemí budovy, vedle prodejní výstavy skla a bižuterie tu nabídnou i výtvarné dílny a workshopy. Příští rok by se ale měl Křišťálový ráj rozšířit do dalšího patra.
»Myslím, že ta poloha je velmi důležitá, prostor má navíc potenciál k dalšímu rozvoji,« řekl David Pastva, manažer krajského projektu na podporu cestovního ruchu Křišťálové údolí (Crystal Valley). Křišťálový ráj podle něj představuje současnou produkci v regionu, příští rok by se tam měl otevřít takzvaný Crystal Point, který interaktivní formou představí příběh současné bižuterie. Další podobné body zaměřené vždy na určitý segment sklářské výroby vzniknou v Kamenickém Šenově a Novém Boru a jedná také s Turnovem.
Výroba skla a bižuterie má na Jablonecku dvousetletou tradici. Její pozicí ve světě výrazně otřásl rozpad skupiny Jablonex Group, která ještě v polovině roku 2009 patřila k největším výrobcům bižuterie na světě. K záchraně oboru v regionu tehdy výrazně pomohl právě SVSB. Dnes sdružuje 40 sklářských a bižuterních výrobců, čtyři odborné střední školy, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci a také libereckou technickou univerzitu. Za coroviru jak dodal Macháček, »Tržby klesly na polovinu, za poslední dva roky opustily svaz čtyři firmy. Máme ale dva nové členy a nedávno projevily zájem další dvě firmy«. Kopáček věří, že letošní rok už bude lepší a ke zvýšení prodeje pomůže i výstava Křišťálový ráj.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/Radek Petrášek