Otázka využití zmrazených ruských aktiv Evropskou unií pro Ukrajinu je kontroverzní, protože může mít »vedlejší účinky«, řekl novinářům zástupce EU před summitem, který se koná 29. a 30. června.
»Je to kontroverzní, protože existuje mnoho vedlejších účinků,« uvedl a dodal, že vedoucí představitelé EU budou o této otázce tradičně jednat v rámci tématu ukrajinského konfliktu.
Vedoucí představitelé EU na každém summitu diskutují o možnosti využití zmrazených ruských aktiv na obnovu Ukrajiny po konfliktu, ačkoli pro to nemohou najít právní rámec, a jsou také rozděleni v názoru na to, jak postupovat.
List Financial Times již dříve s odvoláním na zdroj z EU napsal, že některé členské státy tlačí na Evropskou komisi, aby své návrhy na využití ruských aktiv odložila. Velké země včetně Německa se zdráhají s touto cestou spěchat, protože se obávají, že by radikální návrh mohl otřást důvěrou v bezpečnost aktiv uložených cizími státy v Evropě, uvedl list.
Evropská komise již dříve uvedla, že zkoumá jinou cestu: správu ruských aktiv s cílem generovat výnosy, které by mohly být použity pro Ukrajinu, a zároveň zajistit, aby podkladová aktiva mohla být nakonec vrácena do Ruska, napsal list. To však stále představuje právní nebezpečí a riziko, že aktiva ztratí hodnotu a budou muset být uhrazena evropskými daňovými poplatníky, poznamenaly FT.
EK od loňského roku opakovaně uvádí, že stávající evropská legislativa neumožňuje konfiskaci zahraničních aktiv zmrazených v důsledku jednostranných omezení EU a jejich převod na jinou osobu nebo stát. Komise mezitím zahájila intenzivní úsilí o změnu evropské regulace, která by konfiskaci takového majetku legalizovala.
(cik, TASS)