Tzv. obranná dohoda odolala návrhu na zamítnutí

Vládní koalice společně s většinou opozičního klubu ANO dnes podpořila v prvním čtení česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci. Návrh na její zamítnutí hned v prvním kole neprošel. Dohodu nyní dostanou k posouzení zahraniční a branný výbor. Mají na to dvacet dnů, aby Sněmovna mohla schválit dohodu ještě v průběhu červencové schůze.

Dohoda ve Sněmovně čelila kritice hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura navrhl její zamítnutí už v prvním čtení. Pro zamítnutí však hlasovalo pouze 16 poslanců. K 13 poslancům hnutí SPD se přidali také tři zástupci hnutí ANO, což samozřejmě nestačilo. »Smlouva s USA není smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice,« prohlásil Okamura. Zopakoval, že SPD jako jediné sněmovní uskupení »říká jasné ne americkým vojákům a cizím základnám v České republice«. Dohoda je podle něj jednostranně nevýhodná pro českou stranu. Vládě vytkl, že zatímco zvýhodnila americký vojenský personál na úroveň diplomatických misí, českým vojákům a jejich rodinám takové výhody nedává.

»Nikdy bychom smlouvu takto až vazalského typu nepodepsali,« doplnil předseda klubu SPD Radim Fiala.

Hnutí SPD zůstalo však v odporu proti ratifikaci dohody osamocené. Druhé opoziční hnutí ANO podle předsedkyně klubu Aleny Schillerové většinově tzv. obrannou dohodu podporuje. Schillerová je přesvědčená, že dohoda posiluje bezpečnost Česka. »Smlouva nepovede k výstavbě žádných vojenských základen. Na základě této smlouvy k nám nepřijdou žádná vojska cizí mocnosti,« tvrdila Schillerová. Prohlásila, že pokud by tomu bylo naopak, ANO by takový dokument nikdy nepodpořilo.

Nejde o triviální smlouvu

Pro schválení dohody se vyjádřil také předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Samotnou smlouvu označil za triviální. »Žádné základny, žádní vojáci tady nebudou,« tvrdil také on. Poukázal na to, že ani v jiných zemích, které dohodu podepsaly, americké základny nejsou. Konkrétně poukázal na Rumunsko a Bulharsko. »Takže si to může každý ověřit, že tady žádné základny ani vojáci nebudou,« řekl Babiš.

Okamura tato jeho slova dnes označil za lež. »V Rumunsku a i Bulharsku jsou americké základny, Babiš neříká pravdu, není to triviální smlouva,« uvedl předseda SPD.

Je přesvědčený o tom, že vláda by měla na toto téma vyhlásit referendum. »Občané by měli rozhodnout o tom, zda si tady přejí cizí základny nebo ne,« uvedl Okamura.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) při obhajobě smlouvy tvrdila, že dohoda nedává americkým ozbrojeným silám právo pobývat na českém území. Pobyt by vždy musela schválit vláda nebo parlament, pak by se právní postavení amerických vojáků řídilo obrannou smlouvou.

Proti tzv. obranné smlouvě vystupují zástupci KSČM, strana PRO Jindřicha Rajchla nebo spolek Nespokojení Jiřího Paroubka.

Česká vláda schválila dohodu s USA letos v dubnu, v květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Černochová.

Poté, co dohodu schválí Sněmovna, dostane ji k projednání Senát. Plénum horní komory rozhodne o souhlasu s ratifikací dohody na schůzi, která je plánována na 13. července. Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost už schválení smlouvy doporučil.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Budeme živit americké okupanty, kteří si na náš účet budou v naší zemi dělat svoji protiruskou politiku a vojenskou agresi. Domácí kolaboranti a pomahači jim v tom budou pomáhat ještě víc než doposud.

  2. Během 2. světové války uzavřelo Německo OBRANNOU smlouvu s Belgií, Francií, ČSR (Protektorátem Čechy a Morava), Polskem,Norskem
    A teď budem mít OBRANNOU SMLOUVU s USA – za 100 miliard, které zaplatíme do NATO je ta obrana skoro zadarmo.
    —Gangsteři v USA ale i jinde, třebas Al Capone nebo Lucky Luciano poskytovali placenou OCHRANU pekařům, majitelům restaurací, obchodníkům , a dalším . Pokud za OCHRANU nechtěli platit, tak jim unesli potomky, vyhodili do povětří obchod, retauraci, mlékárnu a pod. –Je to pořád stejné.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy