Letní davoské fórum v Číně má posílit multilateralismus a spolupráci

Nadcházející 14. výroční setkání nových šampionů, známé také jako Letní davoské fórum, by mělo posílit multilateralismus a spolupráci v roztříštěném světě, uvedl prezident Světového ekonomického fóra (WEF) Borge Brende.

Fórum se hodlá vrátit k tradici svého »letního Davosu« a ve dnech 27. až 29. června uspořádá 14. výroční zasedání ve velkém přístavním městě Tchien-ťin v severní Číně na téma »Podnikání: Hnací síla globální ekonomiky«.

»Jsem velmi nadšený, že se s naším ‚letním Davosem‘ vracíme do Číny a Tchien-ťinu. Mezi našimi partnery a vládami se setkal s velkým ohlasem,« řekl Brende v nedávném rozhovoru prostřednictvím videopřenosu.


»Bude velmi zajímavé sledovat, jak můžeme oživit růst a budovat důvěru v roztříštěném světě. Zájem podnikatelů, kteří nám o summit projevili zájem, ukazuje, že existuje velký zájem o příležitosti v Číně v kontextu po skončení covidu,« uvedl.

Letecký snímek pořízený 16. června 2023 ukazuje pohled na severočínské město Tchien-ťin. FOTO – Xinhua/Sun Fanyue

Světová ekonomika se nachází v klíčovém okamžiku transformace, uvádí WEF na svých internetových stránkách.

»Vzhledem k tomu, že žijeme v rozpolceném a fragmentovaném světě, je Světové ekonomické fórum přesvědčeno, že nejnaléhavější globální problémy lze vyřešit pouze spoluprací,« řekl Brende.

»Pokusíme se naše setkání uspořádat v duchu projevu prezidenta Si v Davosu v roce 2017, kde tak naléhavě zdůraznil význam multilateralismu a spolupráce,« dodal.

Očekává se, že zasedání WEF se sídlem ve švýcarské Ženevě přivítá více než 1500 účastníků z řad podnikatelů, vlád, mezinárodních organizací a akademické obce. Podle WEF bude na výročním zasedání zastoupeno téměř 90 zemí.

»Čínská ekonomická situace je samozřejmě nesmírně důležitá nejen pro Čínu, ale i pro celý svět,« zdůraznil Brende. »Čína je druhou největší ekonomikou na světě a téměř 30 procent globálního růstu závisí na úspěchu její ekonomiky.«

»Čína podniká mnoho vhodných kroků na podporu růstu. Ve střednědobém horizontu jsem ohledně čínského růstu optimistický. V dlouhodobém horizontu jsem dokonce velmi optimistický,« poznamenal Brende.

Novinář natáčí mobilním telefonem v kongresovém centru Tchien-ťin Mej-ťiang, kde se koná 14. výroční setkání nových mistrů, známé také jako letní davoské fórum, v severočínském městě Tchien-ťin, 25. června 2023 FOTO – Xinhua/Li Ran

»V posledním desetiletí se Čína stala lídrem v mnoha technologických odvětvích, například v oblasti vysokorychlostních vlaků a obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární energetika. Čína patří mezi přední světové hráče. V Číně jsme také viděli mnoho start-upů, mnoho tzv. unicornů,« pokračoval Brende.

Podotkl, že bude fascinující vyslechnout si od těchto začínajících společností a podniků typu unicorns, jak chtějí navazovat partnerství mezi čínskými a globálními společnostmi.

Program výročního zasedání zahrnuje desítky veřejných i neveřejných zasedání, která se budou zabývat šesti klíčovými tématy: »Transformace růstu«, »Čína v globálním kontextu«, »Energetický přechod a materiály«, »Spotřebitelé po pandemii«, »Ochrana přírody a klimatu« a »Zavádění inovací«.

Kromě toho bude na setkání představeno více než 25 nových iniciativ a koalic, oznámil WEF.

»Hodně se zaměřujeme na změnu a zmírňování dopadů klimatických změn a na nové technologie,« řekl Brende. »WEF také vytvořil alianci složenou ze společností a vlád, která se zabývá tím, jak zajistit, aby tyto nové technologie včetně využití umělé inteligence fungovaly v zájmu lidstva.«

Podle dlouhodobého plánu Čína očekává, že do roku 2035 zvýší míru zalesnění na 26 %. Do té doby se lesní fond Číny zvýší na 21 miliard metrů krychlových a plocha přirozených lesů se udrží na přibližně 200 milionech hektarů.

»Jsme hrdí na to, že máme s Čínou úzkou spolupráci v rámci kampaně Trilion trees (trilion stromů). V této oblasti se snažíme zajistit, aby biodiverzita byla stále na prvním místě, a také to, abychom dosáhli nulového dopadu na klima a pozitivního dopadu na přírodu,« dodal.

Letecký snímek pořízený 25. června 2023 ukazuje pohled na kongresové centrum Tchien-ťin Mej-ťiang, kde se koná 14. výroční setkání nových šampionů, známé také jako letní davoské fórum, v severočínském městě Tchien-ťin. FOTO – Xinhua/Li Ran

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy