Několik německých představitelů protestovalo proti plánům EU použít zmrazená aktiva ruské centrální banky k obnově Ukrajiny a varovali, že unáhlený krok by mohl představovat právní nebo finanční rizika. Informoval o tom v pondělí deník Financial Times.
Podle listu vysocí představitelé německé vlády vyjádřili pochybnost, že plán EU na využití zmrazených ruských aktiv dostane dostatečnou podporu, protože právní rizika jsou příliš vysoká. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že Moskva »bude muset zaplatit za škody, které způsobila Ukrajině« a tvrdí, že Německo dělá »vše, co je legálně možné«, aby našlo a zmrazilo majetek sankcionovaných ruských jednotlivců a společností. Ale řekl, že myšlenka využití ruských fondů k obnově Ukrajiny vyvolává »obtížné finanční a právní problémy,« uvedl list.
Jiný německý představitel uvedl, že pokud EU odebere ruské centrální bance peníze nebo zisky z investování jejích prostředků, vytvoří se tím precedens například pro nároky Polska na náhradu škody z druhé světové války proti Německu, uvádí Financial Times.
Jeden z německých úředníků uvedl, že německý ministr spravedlnosti a ochrany spotřebitele Marco Buschmann studoval návrhy EU na zabavení majetku ruské centrální banky a dospěl k závěru, že jsou právně neproveditelné, uvádí noviny. Ministrův mluvčí to odmítl komentovat. Od roku 2022 Evropská komise opakovaně uváděla, že stávající evropská legislativa neumožňuje konfiskaci cizích aktiv zmrazených v důsledku jednostranných omezení EU a jejich převod na jinou osobu nebo stát. EK zároveň od léta 2022 zahájila intenzivní práci na změně evropských norem tak, aby byla konfiskace takových prostředků legální.
(jb, TASS)