Tuzemská ekonomika v očích podnikatelů a spotřebitelů dál ztrácí na důvěře. Ukazují to dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu, podle nichž se takzvaný souhrnný indikátor důvěry nebo také indikátor ekonomického sentimentu v letošním červnu snížil meziměsíčně o 3,8 bodu na 90,3 b. Loni v červnu byl přitom ještě na úrovni 98,6 b. Důvěra podnikatelů nyní poklesla o 4,2 b. na 91 b. a v případě spotřebitel se snížila o 1,7 b. na 86,8 b.
Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku podle statistiků znovu výrazně snížila v průmyslu (-6,6 b.) a mírněji v obchodě (-4,3 b.) i ve vybraných službách (-2,3 b.). Stavebnictví pak bylo jediným sledovaným odvětvím, kde se důvěra v červnu zvýšila (+1,8 b.).
»Červnová důvěra podnikatelů v ekonomiku byla výrazně ovlivněna pokračujícím poklesem sentimentu v průmyslu, v němž je stále patrná velká nejistota ohledně budoucího vývoje. Podniky se potýkají s relativně nízkou poptávkou, což má mimo jiné za následek pokračující výrazný pokles očekávaného tempa růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících,« uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů se snížila druhý měsíc v řadě. Důvodem byl výrazný růst počtu dotazovaných, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace v Česku v následujících dvanácti měsících. Počet domácností hodnotících svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci se přitom nezměnil. Po výrazném květnovém růstu se ale mírně snížil počet domácností, které se obávají zhoršení jejich vlastní finanční situace v příštích dvanácti měsících.
»Červnové snížení důvěry spotřebitelů lze téměř výlučně připsat na vrub obav ze zhoršení celkové ekonomické situace v Česku. Ty totiž, na rozdíl od ostatních ukazatelů spotřebitelské důvěry, které se v posledních měsících stabilizovaly, výrazně rostly již druhý měsíc v řadě,« shrnula Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
(ici)