Všichni jistě znáte příběh naší rodiny. Můj manžel, který je dnes asi nejznámějším českým whistleblowerem (oznamovatelem korupce), se kdysi rozhodl dojít dobrovolně na policii a rozkrýt skupinu kolem Ivo Rittiga. Naši rodinu, včetně dětí, to stálo téměř rok strávený v policejní ochraně. Proto je pro mě institut tzv. whistleblowerů, tedy oznamovatelů trestných činů, tolik důležitý.
Doteď u nás neexistoval žádný zákon, který by takové lidi chránil. Přestože už v roce 2019 vešla v platnost Evropská směrnice o ochraně oznamovatelů trestných činů, kterou měly jednotlivé státy zavést do svého právního systému do roku 2021, naše vláda nic neřešila. Až s ročním zpožděním se konečně rozhodla konat. S velkým napětím jsem sledovala, jak dopadne návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který vláda schvalovala. A výsledek? Totální paskvil!
Zákon, který by měl sloužit k podpoře rozkrývání trestné činnosti a ochraně lidí, kteří se jí nebojí nahlásit, je napsaný tak, že oznamovatele spíše odradí. Je v něm totiž mnoho trhlin. Ochrana se nevztahuje na všechny trestné činy, ani všechny přestupky a nezajišťuje ochranu anonymním oznamovatelům. Ti tak nebudou mít jistotu, že budou ochráněni před možným postihem od svého zaměstnavatele a trestnou činnost raději ani nenahlásí. To je celé špatně.
Zákon je zkrátka napsaný tak, aby se »vlk nažral a koza zůstala celá«. Jinými slovy tak, abychom vyhověli požadavkům Evropské unie, ale aby se korupční prostředí u nás ochránilo.
Jak by taky ne? Když je autor návrhu, ministr Blažek (alias don Pablo), sám ve střetu zájmů. Je totiž prověřován Policií pro podezření z korupce a kupčení s brněnským městským majetkem.
Proti návrhu zákona se ohradila řada protikorupčních organizací jako Transparency International, Rekonstrukce státu a Oživení a nesouhlasí s ním dokonce ani samotná Rada vlády pro potírání korupce.
Navíc nás kvůli němu Evropská komise zažalovala k Evropskému soudnímu dvoru a za každý den prodlení nás stihly vysoké sankce. Ty se vyšplhaly až na zhruba 55 milionů korun! To ale není všechno. Vzhledem k tomu, že je podoba zákona nedostačující, hrozí České republice další možné sankce.
Přísaha jednoznačně podporuje boj proti korupci a nesouhlasí s podobou zákona, který vláda schválila.
Karolína Kubisková, místopředsedkyně Přísahy
❗️Většina poslanců opozičního hnutí ANO včetně šéfky klubu Aleny Schillerové podpoří ve Sněmovně obrannou smlouvu DCA mezi Českem a USA.
„Byli jsme ve vládě a chceme se do ní vrátit. Neumím si představit, že bychom nepodpořili většinově smlouvu, která nám má zlepšit bezpečnost,“ uvedla.
„Jsem přesvědčena, že většina klubu smlouvu podpoří,“ podotkla. Část poslanců se zdrží, dodala.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se staví proti smlouvě, žádá její schvalování v celostátním referendu se závazkem, že v Česku nebude americká základna.
Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz