Ekologická katastrofa zvaná Kachovka

Dne 6. června ráno došlo k destrukci přehrady Kachovka na Dněpru, držené od 3. března 2022 ruskými vojsky. Následovala bezprecedentní katastrofa v podobě zaplavení plochých území mezi Kachovkou a Černým mořem.

Ze zničení přehrady vzápětí Ukrajinci obvinili Rusy a Rusové Ukrajince. Většina českých »demokratických« politiků a novinářů prohlásila ukrajinskou verzi za jedinou možnou. V diskusi na internetu padly i další verze, sabotáž provedená ukrajinskými ozbrojenci oblečenými do ruských uniforem a zejména možnost, že se mnoho měsíců ukrajinskými granáty ostřelovaná přehradní hráz rozpadla takřka samovolně či na poslední nevýrazný podnět. K této verzi se kloní i USA. Osobně nechci řešit, kdo přehradu zničil, byť to jistě byla válka. Nemám k tomu totiž ani základní podklady.

Nedozírné škody

Předně se ve vodě ocitly tisíce lidí včetně vojáků jak ukrajinských, tak ruských, kteří před přívalem vod ze zničené přehrady zjevně nebyli varováni. Bylo vyplaveno město Cherson, které před válkou mělo na 300 000 obyvatel. V době katastrofy jich ale mělo minimum, resp. dvousettisícová ruská většina se z města evakuovala před ústupem ruských vojsk, neboť jí hrozila krvavá pomsta za údajnou kolaboraci s nepřítelem, a stotisícová ukrajinská menšina se z města evakuovala krátce po osvobození ukrajinskými vojsky, protože se zhroutilo zásobování a přestaly fungovat významné části technické infrastruktury města. Konečně, hrozba zničení přehrady Kachovka byla významným motivem ústupu ruských vojsk z Chersonu, který ukrajinská vojska bez boje obsadila 11. listopadu 2022. Rozsah záplav zvětšila skutečnost, že pět dalších přehrad v povodí Dněpru, nacházejících se výše proti proudu nad Kachovkou, držených Ukrajinci, maximálně zvýšily odtok, ač snížení katastrofy žádalo omezit odtok z nich na minimum, aby zaplavované oblasti Chersonu ulehčily.

Přehrada Kachovka zadržovala asi 18 kilometrů krychlových vody. Pokud by šlo o pitnou vodu, lidstvo by jí pilo asi 3,5 roku. Teď je prakticky prázdná. Vážně znečištěny jsou také všechny studny pod někdejším Kachovským přehradním jezerem. Dno někdejšího přehradního jezera se teď mění v obří nejen komáří bažinu. Vody z protržené Kachovky vyplavily množství nejrůznějšího chemického i biologického odpadu. Lze se důvodně domnívat, že cestou po proudu se dostane až do Černého moře, dále k Oděse a možná i k břehům Rumunska a dalších států při Černém moři.

Otazníky jsou nad biologickou laboratoří, která za americké peníze vyvíjela biologické zbraně, jež měly šířit například vybrané druhy hmyzu. Rusové v ní sice leccos zajistili a odvezli do Ruska jako důkazy proti Ukrajině a Spojeným státům, ale mnohé tam také z bezpečnostních důvodů nechali. Nyní to spláchly vody protržené Kachovské přehrady a odnesly do Černého moře.

Proud vody spláchl úrodnou vrstvu půdy z plochy 500 000 hektarů a nanesl tam toxický jíl. Na této ploše se produkuje jídlo pro 2,5 milionů lidí ročně. Znamená to, že bude 2,5 milionů lidí nejméně 10 let hladovět, nebo 25 milionů lidí bude podvyživených. Nejlepší černozem světa se stala zónou ekologické katastrofy. Regenerace těchto zemědělských ploch si vyžádá značné vklady minerálních hnojiv atd., protože očistit fyzikálně to za dnešní úrovně technologií nejde – shrnout půdu z půlmilionu hektarů, zregenerovat ji někde a nahrnout zpět…? Po dodání minerálních látek budou nastartovány speciální biologické cykly – bude se sít, ale ne sklízet, a to po několik let. Takže jsme, jako celá civilizace, ztratili 1 % potravy (a to je obrovské množství), milion lidí přišlo o domy, města, vodu…

Krátce po protržení Kachovské přehrady se ocitl Krymský kanál »na suchu«. Tím bylo prakticky znemožněno zavlažování polí na Krymu. Znamená to další ztráty v produkci potravin. Zřejmě málo lidí ve světě hladoví, o umírajících hladem nemluvě.

Záporožská jaderná elektrárna byla záměrně postavena na břehu přehradního jezera, které jí zajišťovalo dostatek chladící vody. Sice nepracuje (kdyby byla v provozu, byl by to kolosální problém), protože ji experti uvedli do klidu, s ohledem na časté útoky na ni ze strany Ukrajinců, ale… Pět bloků bylo odstaveno do chladného režimu, se šestým jsou jisté potíže, neboť je tam americké jaderné palivo a Američané kategoricky odmítají články vyjmout s odvoláním na údajné technické tajemství. Tohoto jejich názoru se drží i MAAE, což je Rusko jako člen nuceno respektovat, takže tam riziko trvá. Stávající voda garantuje chlazení jaderné elektrárny na 50 dní. I kdyby se cyklus podařilo prodloužit na 100 dní, tak do té doby (ani do roka či dvou) se nová hráz nepostaví a nádrž nezaplní. Jde o největší jadernou elektrárnu v Evropě. Že se elektřina nevyrobená v jaderné elektrárně musí vyrobit jinde, obvykle za cenu značných emisí zejména skleníkových plynů, není třeba zdůrazňovat.

Vojenské důsledky jsou nejasné

Zatímco o humanitární a ekologické katastrofě způsobené zničením přehrady Kachovka není pochyb, byť výše uvedený výčet škod zřejmě není zdaleka úplný, málo jasné jsou vojenské důsledky zničení přehrady. Zprávy jsou značně protichůdné – od snahy Ukrajiny vyhnout se protiofenzívě, až po snahu získat tak vojenskou výhodu. Jisté je jen to, že v přívalové vlně z protržené přehrady explodovala četná minová pole, která nainstalovala proti možnému ukrajinskému útoku ruská vojska. Mezi vojenskými experty převažuje názor, že vojenské důsledky katastrofy budou málo významné.

Jan Zeman

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy