Čínský premiér Li Čchiang je od neděle na oficiální návštěvě Německa, kde také společně s německým kancléřem Olafem Scholzem předsedal sedmé čínsko-německé mezivládní konzultaci.
Níže jsou uvedeny některé z nejdůležitějších událostí během jeho návštěvy:
- Li prohlásil, že Čína si váží úlohy Německa a je připravena s ním spolupracovat na udržování míru, rozvoje a spolupráce, hrát konstruktivní roli při přispívání ke globální stabilitě a prosperitě a poskytovat více jistoty nestabilnímu světu.
- Prevence rizik a spolupráce nejsou protiklady, řekl Li a poznamenal, že podniky by měly být znovu postaveny do pozice hlavního hybatele, pokud jde o prevenci rizik.
- S ekonomickou globalizací se světové hospodářství propojilo, což s sebou nese dialektický pohled na vzájemnou závislost, řekl Li. To znamená, že je třeba vyvarovat se přehánění míry závislosti nebo dokonce jednoduše ztotožňovat vzájemnou závislost s nejistotou, uvedl Li.
- Německo odmítá všechny formy oddělování a »odstranění rizika« není »odluka od Číny«, řekl Scholz.
- Li navrhl, aby jedním z hlavních principů budoucí spolupráce mezi Čínou a Německem bylo řešení klimatických změn. Obě země by měly podporovat spolupráci v oblasti zelených technologií a průmyslu a prozkoumat možnost vytvoření racionální a řádné dělby práce v průmyslovém řetězci zelené energie, řekl Li.
- Čína a Německo by se měly stát partnery v oblasti zeleného rozvoje, posílit komunikaci a koordinaci v otázkách zelené energie a životního prostředí, podporovat rozvoj technologií šetrných k životnímu prostředí a modernizaci průmyslových technologií a prohloubit spolupráci v oblastech, jako jsou vozidla na bázi obnovitelných zdrojů energie, ekologické investice a nezávislé trhy, uvedl Li.
- Li řekl, že v nynější měnící se a turbulentní době je posilování spolupráce správnou cestou k oboustrannému prospěchu a oboustranně výhodným výsledkům a také správnou věcí, na kterou bychom měli vynaložit veškeré úsilí.
- Scholz prohlásil, že Německo se nevydá cestou antiglobalizace, bude se držet politiky otevřenosti, nadále posilovat spolupráci s Čínou a urychlovat rozvoj bilaterální spolupráce po skončení pandemie.
- Čína a Německo by měly spolupracovat na prohlubování hospodářské a technologické spolupráce, aby šly příkladem a udávaly směr v posilování vzájemně výhodné spolupráce mezi Čínou a Evropou a podporovaly globální rozvoj, řekl Li.
(Xinhua)