Čína zintenzivňuje kroky na podporu ekonomiky, protože oživení pokračuje

Čína zvýšila úsilí na měnové i fiskální frontě, aby udržela dynamiku růstu, neboť nejnovější údaje ukazují pokračující hospodářské oživení, i když s určitými problémy.

Čínská lidová banka, centrální banka země, ve čtvrtek snížila jednoletou úrokovou sazbu své střednědobé úvěrové facility, nástroje zvyšujícího likviditu bankovního systému, o 10 bazických bodů na 2,65 %. Prostřednictvím této operace bylo do trhu napumpováno přibližně 237 mld. jüanů (33,15 mld. USD).

Tato operace následovala po dvou podobných sníženích úrokových sazeb oznámených v úterý, a to sedmidenní reverzní repo sazby a sazby pro stálé zápůjční facility.

Podle analytiků tyto kroky vyslaly jasný signál, že úřady vynakládají zvýšené úsilí na posílení proticyklického nastavení a posílení tržních očekávání.

Wang Čching, analytik společnosti Golden Credit Rating, předpověděl, že s nižšími náklady na úvěry pro podniky a obyvatele se uvolní poptávka po úvěrech a podpoří se spotřeba a investice.

Posílená monetární podpora přichází v době, kdy řada ekonomických údajů ukazuje, že čínská ekonomika pokračuje ve svém vzestupném trendu s trvalou dynamikou průmyslu a služeb, stabilní zaměstnaností a udržitelným zahraničním obchodem.

Podle čtvrtečních údajů Národního statistického úřadu (NBS) se v květnu průmyslová produkce s vysokou přidanou hodnotou meziročně zvýšila o 3,5 %, maloobchodní tržby za spotřební zboží vzrostly o 12,7 % a index sektoru služeb o 11,7 %. Investice do dlouhodobého majetku vzrostly v prvních pěti měsících o 4 procenta a zjištěná míra nezaměstnanosti ve městech činila minulý měsíc 5,2 procenta.

Na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí NBS Fu Ling-chuej zmínil několik světlých bodů, jako je zvýšená výroba, oživení spotřeby a poptávky, odolný obchod, stabilní zaměstnanost a ceny a stabilní vývoj na vysoké úrovni.

Zároveň však připustil, že ve složitém globálním prostředí přetrvávají problémy. Některé ukazatele výroby a poptávky zaznamenaly pomalejší růst v důsledku vysoké základny před rokem a základy hospodářského oživení nejsou dostatečně stabilní.

»Je třeba vyvinout soustředěné úsilí k zajištění účinného provádění strategických opatření, oživení podnikatelských subjektů a stabilizaci důvěry na trhu,« uvedl Fu.

V oběžníku, který v úterý vydaly úřady včetně Národní komise pro rozvoj a reformy, bylo uvedeno 22 hlavních úkolů, které mají v letošním roce snížit náklady podniků.

Vláda se bude snažit snížit náklady na financování podnikatelských subjektů a zvýšit objem úvěrů pro malé firmy a mikropodniky. Odvětvím, která se věnují technologickým inovacím nebo klíčovým průmyslovým řetězcům, budou přizpůsobena opatření ke snížení daní a poplatků a malí daňoví poplatníci s měsíčním obratem nižším než 100 000 jüanů budou do konce letošního roku osvobozeni od daně z přidané hodnoty, uvádí se v oběžníku.

Jang Čchang, analytik společnosti Zhongtai Securities, uvedl, že tato politika sníží zátěž reálné ekonomiky, pomůže podnikům zlepšit jejich výkonnost a stabilizuje zaměstnanost.

Při pohledu do budoucna se analytici domnívají, že výhled čínské ekonomiky je stále zdravý a zůstává beze změny.

Hospodářský růst Číny byl ve druhém čtvrtletí výrazně rychlejší než v období leden-březen a výkonnost ekonomiky se ve druhé polovině roku vrátí na normální úroveň, uvedl Fu na tiskové konferenci.

Podpůrné faktory se staly zřetelnějšími, včetně spotřeby, která získává na síle jako hnací motor, inovační energie, která se hromadí a nabírá na intenzitě, a dalších přínosů plynoucích z reforem a otevírání se.

Navzdory nadcházejícím výzvám je Čína se svým pevným materiálním a technologickým základem, obrovským trhem a silnější inovační kapacitou schopna překonat obtíže a podpořit oživení a posílení ekonomiky, uvedl Fu.

Tento optimismus podpořily i světové instituce.

Světová banka ve své středeční zprávě China Economic Update zachovala prognózu růstu Číny v roce 2023 na úrovni 5,6 %, a to díky oživení spotřebitelské poptávky. Poznamenala, že kapitálové výdaje na infrastrukturu a výrobu by měly být i nadále stabilní.

Začátkem tohoto týdne zvýšila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou prognózu růstu čínské poptávky po ropě v roce 2023 o 840 000 barelů denně na 15,7 milionu s odkazem na »lepší než očekávaný výkon čínské ekonomiky«. Prognózu letošní celkové globální poptávky ponechal OPEC beze změny.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy