Podle nedávného průzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) chtějí Evropané zůstat neutrální ohledně vztahů mezi Čínou a Spojenými státy a staví se zdrženlivě vůči omezování Číny jako »ohrožení«.
Téměř ve všech zemích, v nichž se instituce dotazovala, převládá názor, že Čína je pro Evropu »nezbytným partnerem«, uvádí zpráva vydaná 7. června.
Zpráva, která odráží názory 16 168 respondentů, vychází z průzkumu provedeného v 11 evropských zemích včetně Francie, Německa a Španělska.
Podle průzkumu si v průměru 62 % respondentů myslí, že jejich země by měla zůstat neutrální vůči »potenciálnímu konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou«.
Zpráva uvádí, že Evropané zřejmě nesdílejí názor mnoha amerických stratégů, že východní křídlo NATO a Indopacifik jsou dvě vzájemně propojené scény.
Zpráva zároveň uvádí, že tři čtvrtiny respondentů souhlasí s tím, že Evropa nemůže vždy spoléhat na Spojené státy a musí se starat o vlastní obranné kapacity. Méně než 10 % respondentů věří, že Spojené státy budou Evropu vždy chránit.
Neochota Evropanů vybrat si stranu mezi Čínou a Spojenými státy vyplývá podle odborníků ze vzájemné závislosti Evropy a Číny.
Hospodářské vazby vedly k mnohem větší vzájemné provázanosti, než si většina lidí mimo podnikatelský sektor uvědomuje, řekl Jochum Haakma, předseda nizozemsko-čínské obchodní rady a předseda Asociace podnikatelů EU a Číny v Bruselu.
Podle Haakmy vyžaduje provázanost EU s Čínou pragmatický přístup k vyvažování jejich vztahů se Spojenými státy a Čínou, a proto je nezbytné udržovat s Čínou dobré vztahy.
Hospodářské vztahy mezi Čínou a EU jako zásadními obchodními partnery se rychle rozvíjejí v odvětvích baterií, elektrických vozidel a fotovoltaických výrobků.
Podle údajů čínského ministerstva obchodu vzrostly v roce 2022 objem nových investic evropských společností v Číně o 70 % na 12,1 miliardy amerických dolarů. V loňském roce dosáhl bilaterální obchod mezi Čínou a EU nového maxima ve výši 847,3 miliardy amerických dolarů.
Ve všech zemích dotazovaných ECFR se pouze 22 % Evropanů domnívá, že ekonomické vztahy regionu s Čínou přinášejí více rizik než výhod.
Místo soustavného soupeření by Evropa a Čína měly být globálními partnery, aby se zlepšilo celosvětové uspořádání, uvedl Maria Joao Rodrigues, prezident Nadace pro evropská progresivní studia. »To může pro svět znamenat velkou změnu.«
(Xinhua)