Státní podpora penzijního spoření by se podle novely, kterou na svém středečním jednání přijala vláda Petra Fialy (ODS), měla od příštího roku změnit. Novela přináší změnu výše státního příspěvku, mění minimální délku povinného spoření a zavádí takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP). Počítá také se zrušením státní podpory penzijního spoření u lidí, kterým byl přiznán starobní důchod.
Pokud novela projde úspěšně celým legislativním procesem, změny by měly začít platit od 1. ledna 2024.
»Tzv. doplňkové penzijní spoření je třetím pilířem našeho důchodového systému. Jestliže je 1. pilíř výrazně solidární, pak 3. pilíř má poslání opačné. Jde o solidaritu naruby. Selektivní státní podporu považuji za diskriminační,« reagoval pro iportaL24.cz expert KSČM na důchodovou problematiku, bývalý poslanec Miroslav Opálka. Zdůraznil, že zatímco klient podepsal v minulosti smlouvu, ze které nelze bez sankcí vystoupit, zákon mu v průběhu doby platnosti smlouvy mění podmínky. »Dříve byl minimální limit pro státní podporu 100 Kč měsíčně, později už 300 Kč měsíčně a nyní má být 500 Kč. Kde je nějaká jistota?« ptá se Opálka. Je to podle něj nadstandartní a ve světě neobvyklá podpora ze státního rozpočtu, která by měla spíše směřovat do státního pilíře, ve kterém se ale naopak šetří.
»V kapitálovém pilíři se lépe finančně zajištěným občanům naopak přidává. Kdo nemá měsíčně na odloženou spotřebu nebo si odkládá jen do 500 Kč, pak od státu nedostane nic. Kdo bude ‚spořit‘ 1700 Kč, obdrží měsíčně 340 Kč, to je 4080 Kč ročně. Při měsíční úložce 5700 Kč a více ušetří k tomu klient na odpočtu u daňového základu 7200 Kč při 15% zdanění a vysoce příjmoví klienti 11 040 Kč při 23% zdanění! K tomu nesmíme zapomenout na bonus ve formě nedanění ročních výnosů,« zrekapituloval Opálka.
»A v případě příspěvku zaměstnavatele je jeho příspěvek výdajem snižujícím jeho základ daně a tento příjem zaměstnance je oproštěn od odvodů na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Dále se tímto v ČR snižuje kupní síla – odkládá se spotřeba. O rizikovosti netřeba hovořit. Propady při ročním zúčtování tohoto dobrovolného investování vidí každý účastník na výpisu sám,« konstatoval bývalý poslanec.
Důchodci o státní příspěvek přijdou
V současnosti stát vyplácí podporu penzijního spoření při minimálním měsíčním vkladu 300 Kč, v takovém případě je příspěvek 90 Kč. Maximální výše 230 Kč dosáhne státní příspěvek při vkladu 1000 Kč měsíčně. Podle novely zákona by nárok na příspěvek vznikal až od vkladu měsíčního 500 Kč, kdy by činil 100 Kč. S každou další stokorunou vkladu by se státní příspěvek zvyšoval o 20 Kč, maximální výše 340 Kč by dosáhl při měsíčním vkladu 1700 Kč.
Spodní hranice pro odpočet příspěvků na spoření ze základu daně se zvýší z 1000 Kč měsíčně na 1700 Kč měsíčně. Minimální doba spoření, po které bude možné peníze vybrat bez sankce, se prodlouží z pěti na deset let pro nové smlouvy.
Státní příspěvky podle novely již nebudou vypláceny střadatelům, kteří mají přiznaný starobní důchod. S touto změnou Opálka souhlasí. »Na tuto anomálií jsem dlouhodobě upozorňoval. Na 20 % klientů třetího pilíře tvoří již důchodci. Lépe situovaní senioři využívají i v důchodu tento produkt, který je, díky státnímu příspěvku ze státního rozpočtu, nadále výhodným zhodnocováním jejich úspor. Prostě pokračují ve vkladech nebo revolvingují své úspory,« uvedl. Je podle něj jen logické, že se majitelům fondů tento návrh nelíbí. »Obávají se snížení celkových prostředků ke svému podnikání, ke kterému jim dopomáhá státní příspěvek, neboť jejich zhodnocování bez něj je pro klienty neatraktivní,« vysvětlil.
Novela předpokládá zavedení nového typu fondu v doplňkovém penzijním spoření. Tzv. alternativní účastnický fond by měl mít volněji nastavenou investiční strategii, takže lidé budou moct investovat i do rizikovějších produktů, které ale mohou dosáhnout vyššího zhodnocení.
Podle Opálky bude záležet na každém, do jakého rizika se pustí. »Vidina vyššího výdělku nemusí být vždy korunována úspěchem. Je to taková loterie a v loterii se vyhrává, ale i prohrává. Světový ekonomický vývoj je dnes velmi rozkolísaný a nejistý,« uvedl.
Pravice má zájem na zvýšení váhy soukromého pilíře
Novou daňově zvýhodněnou formou spoření na stáří bude dlouhodobý investiční produkt. V rámci tohoto produktu bude možné evidovat například akcie, dluhopisy, podíly v investičním fondu nebo zajišťovací deriváty, sloužící ke krytí úrokového nebo měnového rizika, uvádí ministerstvo financí. Mezi podmínkami pro zvýhodnění podle důvodové zprávy k zákonu je, že produkt trvá nejméně deset let a majetek z něj nebyl vyveden před dosažením 60 let věku účastníka.
Ministerstvo financí v tomto podle Opálky vychází vstříc nabídce finančního kapitálu. »Jde o jakousi formu dlouhodobého ‚kolektivního‘ investování. Těžko dnes odhadnout, s jakým bude úspěchem v tomto virtuálním finančním světě, kdy více vynáší spekulace než výroba,« shrnul.
Podotkl, že v ČR je zapojen ve 3. pilíři maximálně možný počet zaměstnanců a OSVČ. Tento kmen ještě posilují důchodci. »Rezerva v podstatě není a zvýšení minimálního vkladu odměňovaného státním příspěvkem povede, stejně jako zrušení příspěvků důchodcům, ke snížení počtu občanů zapojených v kapitálovém ekvivalentním ‚spoření‘. Vláda prostě takto pomáhá těm, kteří mají odpovídající příjmy a dorovnají výpadek vyššími platbami. Pravice má zájem na zvýšení váhy soukromého pilíře a podpoře finančního kapitálu, ale i zaměstnavatelů, kteří namísto mezd a platů, podléhajících zdaněním a odvodům, přispějí raději benefitem na třetí pilíř, což je pro ně levnější. A tak mám obavu, že se po propadu počtu občanů ve 3. pilíři znovu sáhne na 1. pilíř a oživí se snaha o zavedení obdoby zrušeného 2. pilíře,« shrnul svůj pohled na schválenou novelu komunistický expert.
(jad)
Tato situace bude bezvýchodná vždy, když bude vysoká inflace. Zde jiný než průběžný systém nemůže fungovat. Víc nemá cenu dodávat. Jsme v ……, paní vašnostová!
„Ministerstvo financí v tomto podle Opálky vychází vstříc nabídce finančního kapitálu.“
Jen v tomto?
Banky už v tomto státě rozhodují o všem: Umožní Vám např. stát předdůchod? Jen když své peníze svěříte jedné ze zahraničních bank do tzv. účastnického penzijního fondu, tj. ne toho, který nesmí být ze zákona ztrátový. Musíte je z takového (transformovaného) a pro vaše úspory (relativně – nikoli např. před inflací) bezpečného fondu hezky převést do fondů, ve kterých vás tyto banky mohou o celoživotní úspory připravit. Hlasovali pro to před lety tehdejší poslanci ODS, TOP09, KDU-ČSL a VV jako jeden muž.
Voliči je zvolili zas, globalizované banky se radují a chystají žně. Žádný penzijní fond není v rukou některé z českých bank.