Parlamentní frakce strany Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala německou vládu, aby identifikovala osoby odpovědné za výbuchy na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 a přestala podporovat Ukrajinu, pokud se prokáže role kyjevské vlády v těchto útocích.
V prohlášení strana uvedla, že »přibývají důkazy prokazující, že to byla Ukrajina, kdo inicioval výbuchy plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2«.
»Pokud se ukáže, že ukrajinská vláda nebo síly působící pod její kontrolou byly skutečně odpovědné za praktická opatření zaměřená na zosnování nebo provedení sabotážních útoků na kritickou infrastrukturu Německa, bude další pomoc nepředstavitelná,« uvedla strana. »V takovém případě musí být veškeré přísliby staženy a veškeré finanční platby zmrazeny.«
Strana požaduje, aby německá vláda »přijala veškerá možná opatření ke konečnému vyřešení případu výbuchů plynovodů a o zjištěních řádně informovala veřejnost«.
Deník Washington Post v úterý uvedl, že CIA obdržela od nejmenované evropské zpravodajské agentury tip, že skupina šesti vojáků ukrajinských speciálních sil plánuje vyhodit do povětří plynovod vedoucí z Ruska do Německa. Dotyčná země nebyla na žádost zdrojů listu jmenována. List uvedl, že ačkoli informace poskytnuté zdrojem nebylo možné okamžitě ověřit, CIA se o tuto zprávu podělila s Německem a dalšími evropskými zeměmi.
Americký novinář Seymour Hersh před časem na základě svých zdrojů odhalil, že se výbuchy na plynovodech stojí Spojené státy. Následně se v médiích začaly objevovat informace, že je odpálila malá »proukrajinská skupina«. »Novináři byli informováni týmem expertů CIA na lži a propagandu, jejichž úkolem bylo ‚nakrmit‘ publikaci krycím příběhem a poskytnout ochranu prezidentovi, který učinil nerozumné rozhodnutí a nyní v této věci lže,« napsal Hersh.
Hersh zase na základě svých zdrojů uvádí, že výbušná zařízení nastražili v červnu minulého roku pod rouškou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Podle Hershe bylo rozhodnutí o provedení operace přijato prezidentem Joe Bidenem po devíti měsících diskusí s představiteli národní bezpečnosti administrativy.
Známý novinář také poukázal na to, že Biden a německý kancléř Olaf Scholz diskutovali o diverzi během březnové návštěvy německého politika ve Washingtonu. Podle něj měli spolu osmdesátiminutovou schůzku, které se většinou nezúčastnili ani asistenti. »Je třeba poznamenat, že kancléř Scholz zřejmě od loňského podzimu podporoval administrativu Bidena v utajování operace v Baltském moři,« napsal Hersh. Po schůzce začátkem března nebyla zveřejněna žádná prohlášení ani písemné dohody obou vlád, poznamenává Hersh a dodává: »…ale zdroj s přístupem k diplomatickým záznamům mi sdělil, že jednali o odhalení sabotáže plynovodů.«
(cik, TASS)