Obrovská hvězda v hlubinách vesmíru ukončila svůj život zářivou explozí a vyvrhla paprsek podobný reflektoru, který náhodou zamířil směrem k Zemi. Její fotony se supervysokou energií letěly obrovským vesmírem asi dvě miliardy let a shodou okolností se rozprskly na nově vybudované observatoři v Číně.
Tento velkolepý »kosmický ohňostroj«, který se odehrál zhruba před dvěma miliardami let, byl dokonale zaznamenán a pomohl vědcům lépe pochopit zánik hvězd a fyzikální zákony nejprudších explozí ve vesmíru vyjma velkého třesku.
»Taková událost se stane jen jednou za zhruba 10 000 let a jaké štěstí, že se nám ji podařilo zaznamenat, což se zapíše do učebnic,« řekl Cchao Čen, vedoucí výzkumný pracovník čínské observatoře Large High Altitude Air Shower Observatory (LHAASO).
Mezinárodní výzkumný tým vedený Cchaem se na základě pozorování jednoho z hlavních čínských vědeckých zařízení LHAASO podíval na extrémně jasný a vzácný gama záblesk pojmenovaný GRB 221009A a studie byla publikována na internetu v nejnovějším čísle vědeckého časopisu Science.
Vědci díky výzkumu zrekonstruovali tuto velkolepou událost. Přibližně před dvěma miliardami let vyčerpala masivní hvězda, více než dvacetkrát těžší než naše Slunce, energii z jaderné fúze, okamžitě se zhroutila a spustila mohutnou explozi, čímž rozpoutala kosmický ohňostroj známý jako gama záblesk (GRB), který trval stovky sekund.
Tento záblesk je nejjasnějším, jaký byl kdy zaznamenán, a jeho jasnost několikrát překonává předchozí GRB. Více než 60 000 fotonů záření gama, které vznikly při srážce ohnivé koule s mezihvězdnou hmotou, nakonec zachytila observatoř LHAASO.
»Objevili jsme některé dosud nevídané jevy,« řekl Cchao, který je rovněž profesorem na Ústavu fyziky vysokých energií (IHEP) Čínské akademie věd.
Tok fotonů zachycených zařízením LHAASO naznačuje, že pocházejí z tzv. následného záření, které vzniká po hlavním výbuchu a bylo vytvořeno při srážce vyvržené hmoty s okolním mezihvězdným plynem rychlostí velmi blízkou rychlosti světla. LHAASO poprvé změřila celý proces následného záření, řekl Cchao.
Zařízení LHAASO zaznamenalo kompletní vysokoenergetickou světelnou křivku, kterou ostatní vědecké pokusy dosud nezachytily, a poskytlo tak dokonalou databázi pro přesné testování teoretických modelů GRB. Vzhledem k vzácnosti této události se očekává, že tento pozorovaný výsledek zůstane jedním z nejlepších po několik příštích desetiletí nebo dokonce století, řekl Cchao.
Na počátku nástupu dosvitu LHAASO poprvé detekovala extrémně rychlé zesílení toku fotonů. Tento jev překonává očekávání předchozích teoretických modelů a očekává se, že ve vědecké komunitě vyvolá hluboké diskuse o mechanismech, které se podílejí na vzniku GRB, uvedl Jao Č‘-kuo, profesor na IHEP.
»Toto pozorování nám také poskytlo jasný obraz o struktuře paprsku generovaného GRB,« řekl Wang Siang-jü, profesor na univerzitě v Nan-ťingu.
»Pozorovatel se shodou okolností nachází přímo naproti nejjasnějšímu jádru paprsku, což přirozeně vysvětluje, proč je tento gama záblesk nejjasnější v historii a proč je taková událost tak vzácná,« řekl Taj C‘-kao, profesor z Čínské univerzity vědy a techniky.
»Zatím je u tohoto jevu stále mnoho neznámých a vědci stále analyzují data, aby odhalili další tajemství,« řekl Cchao.
GRB jsou nejsilnější explozivní jevy ve vesmíru, jejichž energie vyzářená během několika sekund se rovná celkové energii vyzářené Sluncem za 10 miliard let, uvedl Kao Che, profesor na Peking Normal University.
Vědci očekávají, že GRB využijí ke studiu historie vývoje vesmíru, původu těžkých prvků, platnosti teorie relativity a dalších významných otázek. Předpokladem pro řešení těchto otázek je však hluboké pochopení fyzikálního původu samotných GRB, uvedl Kao.
Stanice LHAASO, která se nachází na vrcholu hory ve výšce asi 4 410 metrů nad mořem v jihozápadní čínské provincii S‘-čchuan a má rozlohu 1,36 km², slouží k pozorování a výzkumu kosmického záření. V současné době se členskými institucemi mezinárodní spolupráce LHAASO stalo 32 domácích a mezinárodních univerzit a výzkumných ústavů, které zahrnují přibližně 280 spolupracujících vědců.
(Xinhua)
Jsme malí ve Vesmíru….