Začátek léta, sluníčko, volný svatodušní víkend – miliony Němců se těší na grilování! Ale pozor, Německá společnost pro výživu (DGE) plánuje nové směrnice pro svá potravinová doporučení. A chce Němcům navrhnout, aby svou spotřebu masa radikálně omezili, napsal německý bulvární deník BILD.
Z interního dokumentu o nové »potravinové strategii« podle BILDu vyplývá, že by měl být stanoven nový maximální limit pouhých deseti gramů masa denně. To podle deníku neodpovídá ani celému plátku salámu (15 gramů)! Nebo jinak řečeno: každý občan by měl povolen pouze jednu klobásu za měsíc.
Šéf Svazu mlékárenského průmyslu k plánovaným novým doporučením ohledně spotřeby masa pro časopis BILD řekl, že je to šílenství a není to proveditelné. Je pravda, že směrnici jako takovou nemusí nikdo dodržovat. Ale provozovatelé jídelen by k tomu mohli být fakticky donuceni, pokud si chtějí udržet certifikát o způsobilosti od DGE. Jídelny, které takový certifikát nemají, jsou takříkajíc považovány za nezdravé.
V současné době lidé v Německu snědí v průměru 19 gramů drůbežího masa denně, k tomu 40 gramů červeného masa a 50 gramů uzenin. To je celkem 109 gramů denně nebo 763 gramů týdně. Až dosud úřad DGE doporučoval nejíst více než 600 gramů masa týdně a pokud možno zařadit i vegetariánské dny – ze zdravotních důvodů.
V pozadí plánované reformy masného průmyslu je něco úplně jiného: v doporučeních mají být v budoucnu zohledněny také environmentální faktory, jako je »udržitelnost«. To znamená, že už nepůjde jen o to, jaký příjem masa je zdravý nebo nezdravý, ale o vyváženost CO₂ u potravin.
Na dotaz časopisu BILD DGE potvrdilo: »Revidujeme metodu, pomocí níž budou v budoucnu odvozena výživová doporučení pro Německo týkající se potravin. Konečné doporučení však zatím nebylo stanoveno. Dokument, ukazuje pouze ‚předběžné cíle nové metodiky‘.«
Doporučení mají být do konce roku zahrnuta do nové výživové strategie ministra zemědělství Cema Özdemira (57, Zelení) a stát se tak polooficiálními.
Obecně DGE zdůrazňuje: »Nikdo nechce lidem zakazovat jejich občasnou klobásu. Ale spotřeba masa v populaci jako celku je ze zdravotních důvodů a z důvodů udržitelnosti příliš vysoká, to je vědecký fakt.«
Menší spotřeba masa = lepší klima? Dolnosaská zemědělská komora spočítala, že i snížení spotřeby masa na polovinu by Německo přiblížilo klimatickým cílům jen asi o jeden procentní bod. Největší podíl na emisích oxidu uhličitého má přitom energetický sektor, napsal BILD.
Heike Harsticková, generální ředitelka Svazu pro maso, je zděšena. Pro BILD uvedla: »Již dnes je i v Německu mnoho lidí málo zaopatřeno některými živinami, například železem nebo vitaminem B12. Pokud by platila nová výživová doporučení předložená DGE a bylo by doporučeno tak drastické omezení živočišných potravin, tento problém by se ještě prohloubil.« Plánované referenční hodnoty »nejsou z hlediska zdraví nijak vědecky prokázány«.
Expert CDU na výživu Albert Stegemann varuje, že DGE by neměla být »zapřažena do protekční výživové politiky«. »Cenné živočišné potraviny, jako jsou například drůbež nebo mléko, nesmějí být bezdůvodně pranýřovány, občané v Německu jsou unaveni státním paternalismem – ať už jde o Den zeleniny nebo o osobní rozhodnutí o tom, co jedí. To, co potřebujeme, je vzdělávání v oblasti výživy a tělovýchovné programy, zejména pro mladé lidi,« konstatoval pro BILD.
(cik)