Návrh zákona, který měl zrušit zvýšení věku odchodu do důchodu a záznamu o pracovní činnosti v rámci důchodové reformy ve Francii, byl ve čtvrtek během parlamentního slyšení stažen. Uvedl to vedoucí opoziční skupiny nezávislých poslanců a zástupců francouzských zámořských území (LIOT), která návrh zákona iniciovala, Bertrand Pachner.
»V textu nezůstalo nic, samozřejmě kromě pozměňovacích návrhů prezidentské menšiny. Rozhodli jsme se náš text stáhnout,« řekl během slyšení ve francouzském Národním shromáždění (dolní komora parlamentu). Jednání bylo přenášeno na internetových stránkách zákonodárného sboru.
Jednalo se o poslední pokus opozice zvrátit změny důchodového systému v zemi, které přijala vláda, a obejít tak závěrečné hlasování v Národním shromáždění, kde prezidentská frakce Renesance nemá absolutní většinu. Před předložením návrhu zákona k projednání 3. června zamítla Komise pro sociální záležitosti Národního shromáždění první článek návrhu zákona, který požadoval proti zvýšení minimálního věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let pro většinu kategorií pracovníků. Předsedkyně dolní komory parlamentu Yael Bron-Pivetová navíc slíbila, že se odvolá na článek 40 francouzské ústavy, který umožňuje zamítnout projednávání pozměňovacích návrhů k návrhům zákonů a samotné návrhy zákonů jako celek, pokud se opozice pokusí vrátit do projednávaného textu požadavek na zrušení zvyšování věku odchodu do důchodu.
Důchodová reforma
Návrh reformy, která má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii z 62 na 64 let a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů, předložila v lednu premiérka Elisabeth Bornová. Tato iniciativa okamžitě vyvolala demonstrace a stávky po celé zemi. Protesty často přerostly v nepokoje. Dne 14. dubna francouzská Ústavní rada reformu potvrdila. Vyloučila několik ustanovení, ale schválila klíčové ustanovení – zvýšení věku odchodu do důchodu o dva roky.
Francouzský prezident Emmanuel Macron poté dokument podepsal. První dva dekrety, které upravují zvýšení věku odchodu do důchodu u řady profesí z 62 na 64 let, byly zveřejněny v úředním věstníku Journale Officiel na začátku června. Jak upřesňuje televize Baef-em, tyto dva dokumenty jsou prvním z 31 dekretů. Všechny mají být zveřejněny do 1. září tohoto roku.
(jb, TASS)