Po dnešním jednání Odborových svazů ve veřejných službách a správě (OS RoPo) hrozí odboroví předáci podáním stížnosti inspekci práce na vládu pro porušování zákoníku práce. OS RoPo považují za jasné selhání sociálního dialogu a narušení sociálního smíru vládou vedenou Petrem Fialou ignorování dvou dopisů OS RoPo předsedovi vlády, na které nabylo ze strany premiéra vůbec reagováno.
»Jsme ve stávkové pohotovosti a hodláme se bránit všemi možnými způsoby,« řekl místopředseda Odborového svazu orgánů a organizací Pavel Bednář. Důsledkem vládního balíčku je podle odborů zhoršení zdravotní péče, vzdělávání, kultury či využití volného času u zaměstnanců. Kabinet podle odborářů převedl disproporčně velkou část úspor na zaměstnance. »Procenta sem, procenta tam, vládní úspory mohou nenávratně poškodit veřejnou správu a občany. Vláda hodí disproporčně velkou část úspor na zaměstnance a tvrdí, že hodlá šetřit na sobě,« uvedl na tiskové konferenci Bednář.
»Lidé po zveřejnění vládních návrhů zjišťují, že vláda porušuje zákoník práce. Co nás napadlo okamžitě, tak dáme návrh a podání Státnímu úřadu inspekce práce pro porušení zákoníku práce ze strany vlády. To nám ale připadá, že je to už absurdní. To nemá s normálním způsobem komunikace nic společného. Vláda by měla podle zákoníku práce jednat se zástupci zaměstnanců ve veřejné správě. Nedělá to… Říkám to jako jednu z možností. Pokud nebude adekvátní reakce ze strany vlády, tak nám nic jiného nezbude,« řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
ČR je podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové v paradoxní situaci. Sociální dialog by mělo ještě posílit. Podporuje ho totiž nová evropská směrnice o přiměřených mzdách, kterou má ČR přenést do svých zákonů a do praxe. »Nedostáváme věci, které se týkají dopadů na zaměstnance. Bylo by záhodno, aby vláda akceptovala nejenom český právní řád, ale i přijatou evropskou legislativu a sociální dialog nevedla pouze formálně,« řekla Žitníková.
Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka je jako veřejná služba ohroženo i školství. »Máme sice schválený zákon, který čeká na podpis prezidenta, ohledně 130 procent pro učitele k průměrné hrubé mzdě, ale ta radost která by z toho měla nastat, je velmi, velmi zakalená. Ministerstvo financí tady popřelo samo sebe, protože pokud vzdělání mělo být jakousi výstavní lodí současné vlády, tak škrty v platech nepedagogických pracovníků, které už jsou teď mizerné, z nich udělají nejohroženější druh. Za těch průměrně 23 600 se žít nedá a my jsme připraveni jednat, ale také se bránit,« vzkázal Dobšík.
Středula řekl, že jednání s premiérem a dalšími ministry a šéfy vládních stran by se mělo konat v úterý 13. června v 9.00. Dodal, že o termínu se dozvěděl v úterý večer. Podle něj za ČMKOS mohou přijít na schůzku dva lidé, zúčastnit by se měli pak i zástupci Asociace samostatných odborů.
(zmk)
„Budete otroky ve vlastní zemi,“ to řekl v listopadu 1989 v ČKD Praha tajemník KSČ Miroslav Štěpán. Historie mu dala zapravdu. Tehdy jej zblblí dělníci ČKD vypískali, dnes tito pracující otročí ve vlastní zemi na cizáky za ubohé mzdy.