Životní úroveň se dál propadá, reálná mzda klesla již 6. čtvrtletí v řadě

Kupní síla obyvatel podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu dál slábne. Pokračující růst spotřebitelských cen, umocněný nechutí současné vlády ho eliminovat alespoň tak, jako v okolních státech, výrazně snižuje reálnou hodnotu výdělků českých zaměstnanců. Ačkoliv průměrná hrubá měsíční nominální mzda v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti stejnému období loni o 8,6 procenta na 41 265 korun, po zohlednění růstu spotřebitelských cen (o 16,4 %) reálně klesla o 6,7 %. A jednalo se již o šestý pokles v řadě!

Připomeňme, že v celém minulém roce sice průměrná mzda stoupla meziročně o 6,5 % na 40 353 Kč, avšak její reálná hodnota klesla o 7,5 %. A dodejme, že na průměrnou mzdu u nás stále nedosáhne zhruba třetina zaměstnanců.

Desetina zaměstnanců nebere ani 18 601 Kč měsíčně

Medián mezd, který je vypočtený z matematického modelu distribuce výdělků a ukazuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň, činil v 1. kvartálu 34 741 Kč a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 8,9 %. Desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 18 601 Kč, opačná desetina měla naopak mzdy nad hranicí 65 512 Kč.

Největší propad kupní síly ve vzdělávání i ve zdravotní a sociální péči

»Mzdový vývoj byl velmi různorodý podle odvětví. Pouze v jediné sekci mzdový růst překonal hodnotu nárůstu spotřebitelských cen (16,4 %). U ostatních tak došlo ke značnému snížení průměrných mezd v reálném vyjádření. Oním výjimečným odvětvím byla energetika (sekce výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu), kde se průměrná mzda zvýšila nominálně o 23,1 %, reálně tedy vzrostla o 5,8 %, na úroveň 79 221 Kč, čímž překonala všechna zbylá odvětví. Tento vývoj souvisel s výplatou nadstandardně vysokých mimořádných odměn,« uvedl ve své analýze Dalibor Holý, ředitel Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Naopak největší meziroční reálný pokles podle něj najdeme ve vzdělávání, kde nárůst nominální mzdy činil jen 3,9 % a kupní síla se tak snížila o 10,7 %. Více jak desetiprocentní reálný pokles (o 10,6 %) byl také v ostatních činnostech, a o rovných 10 % se reálně snížila mzda v peněžnictví a pojišťovnictví. Ve zdravotní a sociální péči pak klesla meziročně o devět procent.

Druhou nejvyšší nominální průměrnou mzdu po energetice najdeme v informačních a komunikačních činnostech (78 503 Kč), třetí příčku drží peněžnictví a pojišťovnictví s průměrnou mzdou 75 539 Kč, uvádí dále Holý. Naopak nejnižší úroveň mezd přetrvává v ubytování, stravování a pohostinství (24 446 Kč), což představuje necelou třetinu úrovně v energetice. Druhá nejnižší průměrná mzda je tradičně v administrativních a podpůrných činnostech (29 648 Kč).

»V obchodě (velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel) dosáhla průměrná mzda 39 863 Kč, což je o něco méně než v průmyslových odvětvích (40 768 Kč). V dominantním zpracovatelském průmyslu se průměrná mzda dostala na 39 739 Kč, v těžbě a dobývání mzda byla 43 836 Kč. Ve stavebnictví najdeme údaj 34 363 Kč a v dopravě a skladování 36 703 Kč,« uvádí dále statistik.

Výrazně pod úrovní celkové průměrné mzdy jsou pak mzdy v zemědělství, lesnictví a rybářství (30 541 Kč) a v ostatních činnostech (30 725 Kč), dodává.

Jihočeši s nejmenším propadem reálné mzdy, nejbohatší jsou dál Pražáci

Kupní síla se podle Holého reálně propadla ve všech krajích, a to v rozmezí od 5,6 % do 7,9 %. Nejlépe ze srovnání vychází Jihočeský kraj, kde se snížila právě o 5,6 % díky vyššímu nominálnímu nárůstu průměrné mzdy, který zde dosáhl takřka deseti procent (9,9 %). Hlavní město naopak zaznamenalo nejvyšší propad reálné mzdy, a to o 7,9 %, následováno kraji Královéhradeckým a Karlovarským (shodně o 7,2 %) a dále Středočeským krajem (o 7,1 %).

»Podle absolutní úrovně výdělků zůstala nicméně Praha stále nejbohatším regionem, průměrná mzda tu byla 52 814 Kč. Na druhém místě se udržel Středočeský kraj s 40 768 Kč a na třetím byl Jihomoravský, který těsně překonal čtyřicetitisícovou hranici (40 146 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstal nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní (35 010 Kč). S odstupem byl následován Pardubickým krajem (36 255 Kč), Olomouckým (36 506 Kč) a Zlínským, kde se průměrná mzda dostala na 36 653 Kč. V Moravskoslezském kraji, což je po Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji region s nejvyšším počtem zaměstnanců, dosáhla průměrná mzda hodnoty 37 094 Kč,« nastiňuje žebříček krajů ve mzdové úrovni Holý.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy