Hlavní plzeňské náměstí Republiky dnes obsadila stovka profesionálních i dobrovolných hasičů z celé ČR. Soutěžili ve čtyřech sportovních disciplínách na čas, třeba ve zdolání věže katedrály v zásahovém oděvu s desetikilovým dýchacím přístrojem na zádech.
Devátý ročník poháru ředitele krajských hasičů je pro hasiče v regionu nejvýznamnější propagační akcí, díky níž se daří posilovat nábor nových mladých požárníků. Letos je největší účast, řekl velitel plzeňského územního odboru HZS Pavel Musil. Na akci se přišly podívat i děti ze škol a stovky dospělých diváků.
»Náměstí je úplně ideální v rámci celého kraje, projde tu spousta lidí. Akce je atraktivní i tím, že všichni jsou výjezdovými hasiči,« uvedl Musil. Řada lidí si to chce vyzkoušet, funguje náborové středisko. »Náboru to pomáhá zcela zásadně,« řekl náměstek krajského ředitele Zdeněk Housar.
»Soutěž na náměstí je divácky atraktivní. Nejsou to klasické hasičské závody, které jsou už dnes spíš atletikou. Tady se používají jako rekvizity jen reálné prostředky, které má hasič při zásahu,« řekl mluvčí HZS Plzeňského kraje Petr Poncar. Soutěž je extrémně náročná.
»První disciplínou je roztahování 60 metrů hadice, smotání a uložení do boxu. Druhá je nejtěžší – takzvaný hammer box, kde se šestikilovým bouracím kladivem buší osmdesátkrát střídavě do dna a do stropu,« řekl Poncar. Poté běží požárníci s dvacetikilovým barelem metr vysokým tunelem tam a zpět. Pak tahají osmdesátikilovou figurínu a nakonec překonávají třímetrovou bariéru a skáčou do matrace. Třetí disciplínou je lezení na lešení, vytažení hadic o váze 18 kg, slezení po žebříku a nasazení proudnice na trojnožku. »Čtvrtá je královská, tedy doběh do úrovně desátého patra katedrály, asi do 40 metrů, do posledního podlaží pod zvony,« uvedl Poncar. Soutěže TFA se pořádají po celém světě. »Češi patří do absolutní světové špičky. Kam vlezou, tam vyhrajou, zejména Michal Brousil z Písku a náš Pavel Kouřík z Domažlic,« uvedl.
Podle Musila se zatím hasičům daří nabírat lidi, ale už se dostávají na limity a mohou začít personální problémy, a to i v Plzni, kde jsou tři stanice se 130 hasiči. »Zatím nemáme neobsazená místa,« řekl. Fluktuace je a každý rok se navíc zvyšují počty služebních míst. Zejména příhraniční Tachovsko má dlouhodobě problém s pracovní silou, podobně Domažlicko. Musil potvrdil, že hasiči mají ve společnosti vysoký kredit, který ještě posílila likvidace nedávného požáru v Českém Švýcarsku. »Ale dnes je problém najít lidi s dobrou fyzickou kondicí, psychickou a zdravotní způsobilostí i vyzrálostí. Na činnosti, které po nich bezpečnostní sbor může chtít, tedy na krizovou práci, nejsou dnes úplně připravení,« řekl Musil. Nedostatek lidí se začíná více projevovat u dobrovolníků na venkově, který se v řadě míst vylidňuje. Podle Michala Hausnera, dobrovolného hasiče, člena bezpečnostní rady města a starosty obvodu Litice, táhne dobrovolné sbory vždy pár lidí. V Plzni je 16 sborů a jednotek. »Některé jsou na hraně životnosti a akceschopnosti. Lákadel pro mladé je spousta, není přebytek lidí, kteří by to chtěli dělat,« uvedl.
(cik, čtk)
I hasiči „dobrmani“ jsou na vesnici perfektní….!