Už dlouho mám pocit, že tuzemská ekonomika (záměrně nepíši česká, to je dávno jen minimálně) se řídí podle expertů, kteří zřejmě žijí někde jinde, asi v nějakém ráji, a k nám si zaskočí jenom udělit nějaké ty hraběcí rady.
Opět mě o tom přesvědčili debatéři pozvaní do profláknutých Otázek Václava Moravce veřejno(nesvé)právní ČT. Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub tu prohlásil, že Česko se dostává do mzdově inflační spirály, kterou posiluje tlak na růst mezd. »Mzdy bývají velmi setrvačné, bude velmi obtížné je nyní zkrotit,« řekl. Proto doporučuje, aby ČNB ještě zvýšila úrokové sazby, ačkoliv jsou dnes již na sedmi procentech, tedy mnohonásobně vyšší než v eurozóně. Podle něj by to pomohlo oslabit poptávku v ekonomice, což by prý trvání inflační spirály zkrátilo.
Stejný přístup doporučuje i člen Národní ekonomické rady vlády a prezidentův poradce David Marek. Poptávka v tuzemsku podle něj sice pomalu klesá, ale nedostatečně. »Řada odvětví je v recesi, a přesto musí zvyšovat mzdy,« řekl. I on proto podporuje zvýšení úrokových sazeb, k němuž prý centrální banka měla přistoupit už dříve.
Považte, s těmito doporučeními zmínění experti přicházejí v době, kdy se ekonomika sice vymanila z recese (dost možná jen nakrátko), ale v podstatě stagnuje (podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla v 1. čtvrtletí pouze o 0,1 %), a to hlavně kvůli slabé domácí spotřebě, tedy veledůležité části té poptávky, kterou je prý potřeba oslabit…
Takže co s tím? Podle nich je nutno vyššími sazbami učinit úvěry pro firmy ještě nedostupnější, »zkrotit« růst mezd, který už tak neskutečně zaostává za dlouhodobě dvoucifernou inflací (o tom, jak kulhá za zeměmi se srovnatelnou ekonomikou už ani nemluvím) a ještě mohutněji tak oslabit kupní sílu obyvatelstva. No a tím vším vlastně ještě víc přibrzdit ekonomiku.
Prý to ale zastaví inflaci… No, to už není ani »přání otcem myšlenky«, to je doslova sci fi. To, že se po těchto »opatřeních« nedostane na rozumnou mez, je totiž nasnadě, protože reálná hrozba drahých energií i přes krátkodobý pokles jejich cen jen tak nepomine. Alespoň ne do doby, kdy nepřeváží reálné uvažování nad krvelačnou touhou porazit a rozparcelovat Rusko, která nemůže být ani náhodou naplněna.
Myslím ale, že je k tomu potřeba ještě něco dodat. Ono totiž těm, co dnes řídí stát, vysoká inflace vlastně nijak nevadí. Jen se tak tváří a předstírají, že proti ní dělají, co se dá. Ve skutečnosti jsou ale vděčni za vyšší odvody ze spotřebitelských daní do státního rozpočtu. A je samotné samozřejmě s jejich platy nějaká drahota vůbec nevzrušuje.
Ivan Cinka
Už dvakrát od privatizačního puče okradl buržoazní režim občany o úspory pomocí inflace.