Summit vedoucích představitelů pěti středoasijských zemí a Číny v čínském městě Si-an má epochální význam a otevře novou éru spolupráce mezi těmito zeměmi, uvedl v pátek uzbecký expert.
Summit vyhodnotil úspěchy středoasijsko-čínské spolupráce za poslední tři desetiletí a »přispěje k prohloubení strategické vzájemné důvěry mezi zeměmi regionu a Čínou, které jsou přátelskými sousedy a strategickými partnery,« uvedl v rozhovoru pro agenturu Xinhua Shavkat Alimbekov, přední vědecký pracovník Mezinárodního institutu Střední Asie.
Podle experta je stále »důležitější« udržovat regionální bezpečnost a stabilitu a zkoumat nové směry a mechanismy spolupráce v oblastech, jako je hospodářství, obchod, energetika, doprava, kultura a humanitní vědy.
Pokud jde o plány na rozvoj vzájemně výhodné spolupráce mezi středoasijskými zeměmi a Čínou, Alimbekov zdůraznil, že vrcholná setkání budou v budoucnu dále posilovat regionální spolupráci na základě vzájemného respektu, rovnosti a vzájemného prospěchu.
Země jsou připraveny vybudovat čínsko-středoasijské společenství se sdílenou budoucností, jež odpovídá zájmům všech regionálních stran a přispívá k míru a prosperitě na euroasijském kontinentu, poznamenal.
Pro středoasijské země mají čínská opatření v oblasti investic, technologií, zemědělství, ochrany vod, průmyslu, strojírenství, dopravy a dalších odvětvích hospodářství velký význam, zdůraznil uzbecký expert.
Spolupráce mezi středoasijskými zeměmi a Čínou v rámci iniciativy Pásmo a stezka (BRI) je velmi důležitá, prohlásil a dodal, že obě strany dosáhly v uplynulém desetiletí významných výsledků v oblasti hospodářské a obchodní spolupráce.
Jako rozsáhlá, reprezentativní a otevřená platforma pro mezinárodní spolupráci má BRI pro Čínu a středoasijské země strategický význam, zdůraznil odborník s tím, že vztahy mezi středoasijskými zeměmi a Čínou jsou na vysoké úrovni a obě strany chtějí své vzájemné vztahy posouvat vpřed.
Podle odborníka vztahy mezi zeměmi tohoto regionu a Čínou v posledních letech nabraly na dynamice.
Taškent a Peking udržují vzájemně výhodnou spolupráci již mnoho let, uvedl a dodal, že dynamické bilaterální vztahy se všestranně rozvíjejí a budou dlouhodobě stabilní.
Pod vedením vedoucích představitelů obou států »vztahy mezi Uzbekistánem a Čínou dosáhly vysoké úrovně«, uvedl odborník s tím, že komplexní strategické partnerství se bude v nové éře rozšiřovat a ekonomické vazby budou posilovány.
Podpora spolupráce mezi Uzbekistánem a Čínou a společné budování dlouhodobých recipročních projektů v regionu jsou v zájmu všech zúčastněných a pomohou posílit regionální stabilitu a prosadit integraci regionálních zemí do globálního ekonomického a logistického systému, uvedl.
Vrcholná schůzka Čína-Střední Asie účinně vnese nový impuls do všestranné spolupráce mezi středoasijskými zeměmi a Čínou a vytvoří nový model vzájemně se doplňující a prospěšné spolupráce, dodal Alimbekov.
(Xinhua)