Řecká středopravicová strana Nová demokracie (ND) vedená premiérem Kyriakosem Mitsotakisem v nedělních parlamentních volbách přesvědčivě zvítězila, když získala 40,78 % hlasů při 96 % sečtených hlasovacích lístků řeckého ministerstva vnitra.
Hlavní opoziční strana Koalice radikální levice – Progresivní aliance (SYRIZA – PA) bývalého premiéra Alexise Tsiprase utrpěla drtivou porážku, když získala 20,07 %.
Výsledkem je, že PD získává 145 křesel v parlamentu a SYRIZA – PA 72 křesel. Do parlamentu se dostalo pět stran. Levicová strana PASOK – Hnutí za změnu získala 11,53 % hlasů (41 křesel), Komunistická strana Řecka (KPG) 7,20 % (26 křesel) a pravicová strana Hellenic Lisi (Řecké řešení) 4,46 % (16 křesel).
Konečné výsledky hlasování budou upřesněny, ale neočekávají se žádné výrazné změny v rozložení sil.
Počet 145 křesel Nové demokracie v 300členném jednokomorovém parlamentu nestačí k ovládnutí nejvyššího zákonodárného orgánu (je třeba alespoň 151 křesel). Předseda ND dal jasně najevo, že Nová demokracie nebude po volbách 21. května usilovat o spojenectví s žádnou jinou stranou a upřednostní opakování voleb, které by se již konaly podle posíleného poměrného volebního systému. Na základě tohoto systému by vedoucí strana mohla získat až 50 dalších křesel v parlamentu. To by Nové demokracii poskytlo možnost sestavit nezávislou vládu.
Přípravy na opakování voleb
Opakované volby by se měly konat 25. června, ale vše bude záležet na tom, jak rychle se podaří naplnit ústavou předepsanou konzultační proceduru k sestavení vlády po nynějších volbách. Řecký prezident musí udělit pověření k sestavení kabinetu lídrovi politické síly, která ve volbách získala nejvíce mandátů. Ten bude mít na sestavení vlády tři dny. Pokud se mu to nepodaří, pověření dostane lídr druhé největší strany v parlamentu a poté třetí.
Očekává se, že Mizotakis, který nemá v úmyslu uzavřít koalici s jinými politickými silami, vrátí mandát hlavě státu okamžitě, aniž by využil třídenní lhůty. Ostatní politické strany pravděpodobně nebudou schopny sestavit koaliční vládu kvůli malému počtu mandátů, které v parlamentu obdrží, a programovým neshodám, takže pravděpodobně učiní totéž.
Pokud všechny pokusy o sestavení vlády selžou, bude sestaven technický kabinet, který uspořádá nové volby, a parlament bude rozpuštěn. Prezident pověří sestavením prozatímní vlády předsedu jednoho ze tří nejvyšších soudů. Jediným účelem takového technického kabinetu bude uspořádání nových voleb.
(jb, TASS)