Výlet do zeleně a k »pozvednutí očí i mysli k nebesům« aneb Dny otevřených dveří observatoří v Ondřejově

Astronomický ústavu AV ČR v Ondřejově pořádá v pátek a v sobotu Dny otevřených dveří. Po oba dny budou otevřena odborná pracoviště hvězdárny a bude možné si je prohlédnout, a to i s výkladem odborníků. Navíc v obou dnech večer, za jasného počasí se bude konat pozorování oblohy dalekohledem. Návštěva Ondřejovské hvězdárny je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i pro laiky a také pro rodiny s dětmi, jelikož venkovní prostory se oděly do krásných květů a i vnitřní prostory hvězdárny jsou vskutku zajímavé. Otevírací doba po oba dny je od 9 do 18 hodin, vstup na všechny akce je zdarma a připraven je i bohatý doprovodný program.

Na návštěvníky Dnů otevřených dveří Ondřejovské hvězdárny čeká

  • Prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu, který je největším dalekohledem v České republice. Tento hlavní přístroj Stelárního oddělení má průměr hlavního zrcadla 2 metra a hmotnost 83 tun. Zde se dozvíte informace o pozorování dalekohledem a o zpracování výsledků.

Před kopulí Perkova dalekohledu bude probíhat v sobotu i doprovodní dětský program pro malé i větší. Děti se budou moci stát vesmírnými stopaři nebo se zúčastnit hrátek s tekutým dusíkem. Připravena je i soutěž Posílání pohlednic do vesmíru. Po skončení Dnů otevřených dveří budou vybrány tři nejlepší pohlednice a autorům bude zaslána malá odměna. Rodiče s dětmi si zde také budou moci zacvičit jogínský Pozdrav slunci.

  • Při prohlídce Slunečního oddělení, se návštěvníci dozví, kdo je Sluneční patrola, prohlédnou si a zjistí informace o horizontálním dalekohledu HSFA 2 s průměrem zrcadlového objektivu 50 cm s ohniskovou vzdáleností 35 a slunečním radioteleskopu o průměru 10 metrů. Ale pozor! Horizontální dalekohled HSFA 2 bude zájemcům přístupný pouze v pátek.

V pátek zde proběhne od 18 hodin i přednáška se zajímavým názvem »Co astronomie přinesla lidstvu aneb Bude levnější chleba?«. Na ní se od ředitel Astronomického ústavu Michala Bursy návštěvníci dozví odpovědni na otázky typu: Přináší studium nebeských dějů společnosti nějaký ryze praktický užitek? Astronomie je věda zabývající se výzkumem vesmírných těles, dějů ve vesmíru i vesmírem jako celkem. Odpověď možná překvapí, jelikož s původně astronomickými technologiemi se setkáváme doslova každý den a mnohdy si ani neuvědomujeme, že za ně vděčíme právě astronomii.

  • Oddělení meziplanetární hmoty si připravilo prohlídku Mayerova dalekohledu o průměru 65 centimetrů.
  • Prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
  • Za návštěvu stojí i komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů na observatoři v Ondřejově na téma bolidy a pády meteoritů. Zde také na vlastní oči uvidíte historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů a to vše s živým a poutavým komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka bude každou sudou hodinu, tedy v 10, 12, 14 a 16 hodin.

  • Prohlídka dvou historických kopulí, kde proběhne v obou dnech v případě dobrého počasí, po setmění pozorování oblohy dalekohledem ze Západní kopule historické hvězdárny.
  • Bude také otevřeno muzeum V. Šafaříka, kde si zájemci prohlédnou historické přístroje a dokumenty a je zde historická expozice přístrojů pro výzkum Slunce používaných na Ondřejovské observatoři.

V pátek u muzea V. Šafaříka v 16 a v sobotu v 10 a 16 hodin bude možné se zúčastnit Školy hledání meteoritu, kterým vás provede David Čapek z Oddělení meziplanetární hmoty. Bude to konkrétně model skutečného meteoritu ze Žďáru nad Sázavou z 9. prosince 2014, jehož pád v podobě bolidu byl zachycen Ondřejovskými bolidovými kamerami. Účastníci dostanou mapku pádové oblasti a můžou začít s hledáním. Jak se hledá takový 40gramový meteorit? To právě zde poznáte. Škola hledání bude navazovat na výklad u expozice meziplanetární hmoty, a tak není třeba se registrovat. Přijďte prostě na sraz k Muzeu V. Šafaříka, odkud odcházejí exkurze do Oddělení meziplanetární hmoty. Program a tedy i komentovaná prohlídka expozice meziplanetární hmoty bude v těchto termínech přizpůsobena i dětem.

  • Přístupná bude i Ústavní knihovna pro čtení, posezení a diskuse.

»Seznámení s oblohou nad námi aneb Planetárium naživo…«

Malý kurz orientace na obloze pod skutečnou hvězdnou oblohou proběhne v sobotu od 22 hodin a 22 minut a 23 hodin a 23 minut před historickou Centrální kopulí, ale pouze za jasného počasí. Odborný doprovod zájemcům ukáže souhvězdí na obloze a sdělí nejen k nim i řadu zajímavých věcí.

Mobilní planetárium s programem pro malé i velké

V sobotu od 10 do 18 hodin bude v areálu hvězdárny, pouze za pěkného počasí, postaveno mobilní planetárium, které přiveze PLANETÁRIUM z Prahy. Pořady jsou vhodné pro rodiny s dětmi a začínají každou celou hodinu počínaje 10. hodinou, poslední je od 17 hodin. Rezervace není potřeba, na všechny dostane. Při dešti nebo větru nebude možné mobilní planetárium instalovat. Zda jsou vhodné podmínky, se návštěvníci dozví na místě, a nebo na facebookových stránkách, kde bude uveden aktuální stav.


V sobotu od 10 do 17 hodin bude občerstvení v budově Slunečního oddělení, kde firma »Ondřejovský koláč« bude nabízet nejen svoje poctivé koláče, ale také slané a teplé občerstvení, nápoje a zmrzlinu.

Hned vedle parkoviště bude probíhat v sobotu od 9 do 18 hodin, v prostoru hřiště u hvězdárny, Výstava drobného zvířectva – holubů, králíků a drůbeže. Vstupné na ni bude dobrovolné. Výstava je pořádaná Základní organizací Českého svazu chovatelů v Ondřejově. Kromě zvířátek, bude přichystána i bohatá tombola.

Venkovní prostory Hvězdárny jsou vhodné i pro příslovečné »vyvětrání si hlavy«, protože jarní šťavnatá zelená barva se obohatila o modré pomněnky, nádherně barevné rododendrony a kvetou zde již i přísně chránění přírodní orchideje – prstnatce májové a další květiny. To je také důvod, proč se louky až do jejich odkvětu nebudou sekat. Hvězdárna proto všechny návštěvníky žádá, aby nic netrhali ani nechodili do neposekaných luk.

Astronomické observatoře v Ondřejově oslavily 21. ledna 2023 již 125 let od založení.

(mac)

FOTO – asu.cas.cz, Facebook/Astronomický ústav AV ČR, Vlastimil Vojáček, Jaroslav Horák, Zdeněk Bardon

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy