V Nymburku zítra zazní kouzlo deseti historických hudebních nástrojů na prvním ročníku Nymburského festivalu flašinetů. Mezi flašinety budou i dva zhruba z roku 1880. Odpolední koncert v Kapli sv. Jana Nepomuckého lidem představí flašinety v netradičním spojení s klasickou hudbou a zpěvem. Flašinetáři pak zahrají také na ulici, řekl jeden z účinkujících a předseda Společnosti přátel mechanické hudby a flašinetů Jan Bondra. Program festivalu doprovodí dobové kostýmy, stánky a řemeslníci. To vše dohromady vás přenese jako kouzlem do starých časů.
K Nymburku neodmyslitelně patřilo flašinetové korzo a uspořádáním prvního ročníku Nymburského festivalu flašinetů se na jednu neděli do města opět vrací.
»Mnoho místních si určitě vybavuje nymburského flašinetáře a zejména dobrého člověka pana Zdeňka Kopečka (7. 1. 1930 – 28. 11. 2014). Nám, kdo jsme vyrostli na Zálabí, zůstane navždy ve vzpomínkách on i se svou krávou na provázku a stádem koz. Jako děti jsme ho často u Labe vyhlížely. Zásluhou pana Kopečka pak mělo každé posvícení díky flašinetu zažívalo kousek té neopakovatelné starosvětské nálady,« zavzpomínala místostarostka Stanislava Tichá.
Díky tomuto novému festivalu v Nymburku bude zítra při koncertu k vidění i k poslechu 8 originálních historických flašinetů, kterým dohromady bude hodně přes tisíc let.
Dříve flašinetáři hráli především oblíbené kramářské písně na poutích a lidových zábavách, ale flašinet může být i nástrojem koncertním. O tom se mohou přesvědčit návštěvníci festivalu již ve 13 hodin 30 minut při půlhodinové hudební »ochutnávce« před Kaplí Sv. Jana Nepomuckého.
Samotný hodinový koncert v podání zkušených flašinetářů na téma klasické hudby i se zpěvem začne ve čtvrt na tři přímo v Kapli sv. Jana Nepomuckého. Vstupenka na hlavní koncert stojí pouhých 90 korun.
A potom od půl čtvrté oživí nymburskou ulici Malé Valy kouzlo klasické flašinetové pouliční produkce, tak jak ji možná znáte z dobových filmů. Celý program prvního Nymburského festivalu flašinetů doprovodí dobové kostýmy, prodejní stánky s občerstvením a různí řemeslníci, a to až do 19 hodin.
»Návštěvníci, kteří budou mít chuť dorazit v dobových kostýmech z přelomu 19. a 20. Století, jsou vřele vítáni,« dodali pořadatelé z Nymburského kulturního centra.
»Za první republiky u nás flašinety vyrábělo kolem 30 výrobců, ale tradice se na rozdíl třeba od Holandska nebo Německa přerušila, takže se snažíme postupně flašinety do společnosti vracet a překonávat i jisté předsudky, že jsou třeba spojené jen s pouliční kramářskou hudbou,« řekl Bondra. Například v Německu je podle něj běžné, že flašinety koncertují v kostelích a na místech, kde se hraje vážná hudba. »Třeba zvukem je to velmi blízké varhanům,« popsal.
Společnost pořádá větší festivaly s mezinárodní účastí také v Praze, Liberci a Brně. Na nymburském festivalu zahrají starší i novější nástroje.
(mac)
FOTO – nkc-nymburk.cz, mesto-nymburk.cz, Facebook/Město Nymburk