Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) oznámil, že od dubna došlo během zostřených bojů v Súdánu ke ztrátě více než jednoho milionu vakcín proti dětské obrně. Agentuře Reuters to řekla Hazel De Wetová, zástupkyně ředitele ředitelství pro nouzové programy fondu.
»Řada chladicích zařízení byla vyrabována, poškozena a zničena, včetně více než milionu vakcín proti dětské obrně v Jižním Dárfúru,« uvedla v e-mailu Hazel De Wetová.
Agentura byla v Súdánu uprostřed série očkovacích kampaní proti dětské obrně po vypuknutí epidemie na konci roku 2022.
Dětská obrna, nemoc, která postihuje především děti mladší pěti let, může vést k ochrnutí a smrti. Afrika byla v roce 2020 prohlášena za zemi prostou divokého viru, ale Malawi, Mosambik a Súdán od loňského roku hlásí importované případy.
Databáze Světové zdravotnické organizace ukazuje, že od vypuknutí konfliktu minulý měsíc, v němž proti sobě stojí súdánská armáda a polovojenské jednotky rychlé podpory, došlo v Súdánu k 28 útokům na zdravotnická zařízení.
Během krize v Súdánu hlásila rabování řada humanitárních organizací včetně Světového potravinového programu, který uvedl, že přišel o zásoby v hodnotě 13 – 14 milionů dolarů.
Situaci v Súdánu zhoršují neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň vede Suverénní radu, a Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), velitelem sil rychlé reakce (speciálních sil), který je jeho zástupcem v radě. Hlavní rozpory mezi oběma vojenskými strukturami v zemi se týkají načasování a způsobu formování jednotných ozbrojených sil a také toho, kdo by se měl stát vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna vypukly střety mezi armádou a jednotkami rychlé reakce poblíž vojenské základny ve městě Merowe a v Chartúmu. Podle ministerstva zdravotnictví bylo od začátku bojů v zemi zabito více než 600 lidí.
(jb, TASS)