Světové ceny potravin v dubnu poprvé za poslední rok vzrostly v důsledku vyšších cen cukru, masa a rýže, uvedl v pátek zveřejněný index cen potravin Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Index ukazuje měsíční změny mezinárodních cen základních potravin. Průměrná hodnota indexu v minulém měsíci činila 127,2 bodu, což je o 0,6 % více než v březnu. Index je o 19,7 % nižší než v dubnu 2022, ale o 5,2 % vyšší než v dubnu 2021, uvádí FAO. Index cen cukru se oproti březnu zvýšil o 17,6 % a dosáhl nejvyšší úrovně od října 2011. Ceny masa se v průběhu měsíce zvýšily o 1,3 %.
Navzdory nárůstu cen rýže odborníci zaznamenali celkový pokles indexu cen obilovin – o 1,7 % oproti březnu. Index je o 19,8 % nižší než v dubnu 2022. »Světové ceny pšenice klesly o 2,3 %, a to především kvůli velkým vývozním zásobám v Austrálii a Ruské federaci,« uvedl list. FAO uvádí, že »úroda rýže se snížila v důsledku vyšších vstupních nákladů a nepříznivých povětrnostních podmínek«.
»S tím, jak se ekonomiky zotavují z výrazného poklesu, se zvýší poptávka, což zvýší ceny potravin,« uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero. Vyjádřil obavy z rostoucích cen rýže a dodal, že je důležité rozšířit černomořskou iniciativu, aby se zabránilo dalším cenovým skokům u pšenice a kukuřice.
(jb, TASS)