V prvním kole nedělních kolumbijských prezidentských voleb převládl levicový senátor a favorit předvolebních průzkumů Gustavo Petro se ziskem 40,3 procenta hlasů. Ve druhém kole plánovaném na 19. června se utká s podnikatelem Rodolfem Hernándezem, který obsadil druhé místo s více než 28 procenty hlasů a z bojů o prezidentský úřad tak poměrně překvapivě vytlačil zástupce tradiční konzervativní pravice Federika Gutiérreze, přezdívaného Fico, který skončil třetí s asi 24 procenty hlasů. S odvoláním na data volebních úřadů po sečtení 99,9 procenta hlasů o tom informovaly zahraniční agentury.
Petro, který byl jako velmi mladý členem menší levicové gerily M-19, sliboval snížit chudobu sociálními programy nebo zvýšit roli státu ve zdravotnictví či ve školství. Přízeň mladých, domorodého obyvatelstva i žen mu získává také ekologická aktivistka afrokolumbijského původu Francia Márquezová, kterou si vybral za viceprezidentku a která by se mohla stát první ženou černé pleti v této funkci.
»Po dnešku není pochyb o změně,« řekl na povolebním mítinku svým podporovatelům v centru Bogoty. »Teď jde o to zjistit, co uděláme pro Kolumbii, co chce kolumbijská společnost pro svou zemi,« dodal někdejší starosta kolumbijské metropole.
Sedmasedmdesátiletý podnikatel ve stavebnictví Rodolfo Hernández, jemuž někteří přezdívají kolumbijský Trump, začal posilovat v průzkumech veřejného mínění teprve v posledních týdnech před volbami. S americkým exprezidentem ho kromě velkého majetku spojuje také řada neomalených výroků. Programově není jasně vyhraněný a španělsky píšící média jej proto označují za populistu.
Historická porážka pravice
Hernándezův úspěch přinesl historickou porážku pravice zastoupené Gutiérrezem, která byla v Kolumbii u moci několik desetiletí, napsala agentura AFP. Gutiérrez je bývalým starostou druhého největšího města Kolumbie Medellínu, kde předtím dlouho působil jako radní a kandidoval s podporou většiny kolumbijských tradičních stran.
Hernández v předvolební kampani zdůrazňoval zejména boj s korupcí, ačkoliv je sám vyšetřován kvůli podezření z úplatkářství. Podnikatel obvinění odmítá a tvrdí, že se mu současné politické vedení snaží překazit cestu k prezidentství.
»Dnes víme, že občané mají pevnou vůli skoncovat s vládou korupce,« řekl Hernández ve videu na sociálních sítích. »Gangy, které si myslely, že budou vládnout navždy, dnes prohrály,« dodal.
Petrovo vítězství v druhém kole by podle agentury Reuters značilo nástup nové politické éry, jelikož levicová hnutí byla v Kolumbii tradičně spojována s gerilami, jež po řadu desetiletí bojovala s vládními jednotkami. V roce 2016 nicméně tehdejší prezident Juan Manuel Santos podepsal mírovou dohodu, na jejímž základě většina členů největší gerilové skupiny Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) složila zbraně.
Levicová politika není spojena s gerilami
»Mírová dohoda z roku 2016 skutečně přetrhla vazbu mezi levicovou politikou a gerilami/teroristy,« řekl agentuře AP americký specialista na Kolumbii Adam Isacson. »Myslím, že si lidé najednou uvědomili, že mohou být velmi kritičtí vůči stávajícímu systému, aniž by byli považováni za stoupence geril,« dodal.
U části voličů nicméně stále odpor k levicové politice přetrvává – Gutiérrez krátce poté, co vyšel najevo jeho neúspěch, podpořil do druhého kola Hernándeze, v čemž se k němu připojili i zástupci dalších tradičních stran. Gutiérrez své rozhodnutí odůvodnil tím, že nechce svou zemi ۛ»vystavit riziku«.
Podle průzkumů provedených před prvním kolem by v přímém souboji Petro porazil Hernándeze jen o několik procentních bodů.
K urnám v prvním kole voleb přišlo 21 milionů voličů z celkových 39 milionů. Asi 54procentní účast tak byla podobná jako při volbách před čtyřmi lety.
(ici, čtk)