V Nepálu našli letadlo, které v neděli havarovalo s 22 lidmi na palubě

AKTUALIZUJEME

Záchranáři již našli 21 těl obětí letecké nehody, která se stala v neděli v Nepálu. Soukromým letadlem, které se zřítilo v odlehlé oblasti na severozápadě země, cestovalo 22 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího mezinárodního letiště v metropoli Káthmándú.

Letadlo v neděli zmizelo z obrazovek radarů, když se nacházelo v horách asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Na palubě bylo podle letecké společnosti 22 osob včetně dvou Němců.

Pátrání po stroji, jehož trosky našli záchranáři až dnes, a následně i obětech komplikuje špatné počasí. Na fotografii v nepálských médiích je vidět záchranný tým v uniformách, který se snaží z vraku letadla pomocí provazů vyprostit tělo, dostat jej na nosítka a vytáhnout na travnatý hřeben kopce.

»Oblast se nachází v hustém mraku,« řekl agentuře Reuters telefonicky zástupce regionu Mustang, kde k nehodě došlo.

»Snažíme se nyní dopravit těla obětí do Káthmándú,« uvedl Reuters mluvčí mezinárodního letiště v metropoli Teknath Sitaula.

Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 20 minut. Letadlo ztratilo kontakt s řídicí věží asi pět minut před přistáním, řekl představitel aerolinek Tara Air, která stroj provozovala. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento výčet zahrnuje i tříčlennou posádku. Mezi cestujícími bylo sedm žen.

Nepálská vláda dala dohromady pětičlenný tým, který má za úkol určit příčinu havárie a navrhnout opatření, aby k podobné události nedošlo v budoucnu znovu.

Havarovaný stroj Twin Otter kanadské výroby, který podle serveru Flightradar24 poprvé vzletěl před 43 lety, byl schopný zvládat starty a přistání na krátkých ranvejích. Letadla na této lince prolétávají mezi horami a pak přistávají v údolí. Na trase spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, není podle úřadů žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.

Na území Nepálu leží osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Většina letišť se navíc nachází na místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Letiště v Jomsomu, kam havarovaný stroj mířil, je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě – leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou pro zahraniční milovníky vysokohorské turistiky, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, i pro poutníky, jejichž cílem je chrám Muktinath uctívaný hinduisty i buddhisty.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy