Počet uprchlíků, kteří mohou v blízké budoucnosti opustit Súdán, pravděpodobně přesáhne 800 000 osob. Tuto prognózu v pondělí vyslovil Rauf Masu, asistent vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, kterého citovala agentura Reuters.
»Po konzultacích se všemi zainteresovanými vládami a partnery předpokládáme, že počet uprchlíků ze Súdánu bude 815 000, kteří pravděpodobně emigrují do sedmi sousedních zemí,« uvedl Masu. »Bez rychlého řešení této krize budeme i nadále svědky toho, že stále více lidí bude odcházet za bezpečím a pomocí.«
Odhad zahrnuje 580 000 Súdánců a také uprchlíky v rámci afrického státu, kteří tam dříve přišli z jiných zemí, většinou z jižního Súdánu.
Podle zástupce OSN již Súdán opustilo 73 tisíc lidí, kteří se vydali do sousedních zemí – Egypta, Libye, Čadu, Středoafrické republiky, Eritreje, Etiopie a Jižního Súdánu.
Podle údajů Svazu súdánských lékařů je počet civilistů zabitých v důsledku střetů mezi armádou a jednotkami rychlé reakce (pořádkovou policií) v této africké zemi k 30. dubnu 436 a 2 174 osob bylo zraněno.
Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a velitelem sil rychlé reakce Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), jeho zástupcem v tomto orgánu. Hlavní napětí mezi oběma armádami se točí kolem načasování a způsobu vytvoření jednotných súdánských ozbrojených sil a také kolem toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna došlo ke střetům mezi oběma subjekty v blízkosti vojenské základny ve městě Merowe i v hlavním městě Chartúmu.
(jb, TASS)