I v kuchyni lze připravit lahodné pokrmy, které jsou leckdy vnímány jako podpora vzájemné touhy po mazlení a jiných něžnostech. Protože se blíží první máj, lásky čas – jak známo – může to být zajímavé téma pro všechny zamilované i pro ty, kdo po lásce touží…
Prášek lásky
Tzv. prášek lásky prý znaly už naše babičky, i jejich maminky a maminky jejich maminek. I když ne asi všechny a ne všude. Usušené hřiby a májovky rozdrťte ve hmoždíři a přidejte do omáček či zeleninových salátů. Nejlepší účinek prý má prášek s usušenými a rozdrcenými lanýži (příliš drahé a nesnadno dostupné) či s lanýžovým olejem (levnější). Ale tuto luxusní houbu v českých luzích a hájích (byť prý má »ráda« především okolí dubových kořenů) nenajdete. Ale dá se koupit.
Med
Ano, právě slaďoučký med lásce a milování přeje. Třeba však nejdříve sesbírat semínka kopřiv, usušit je a poté v hmoždíři roztlouci či v mlýnku na koření semlít. Smíchejte drť semen se lžičkou medu a směs nechte v ústech rozpustit. Je to prý nejen dobré, říkají znalci…
Celer a petržel
Celer potěší! Patří k české tradiční klasice. Očištěnou, středně velkou syrovou bulvu, jemně nastrouhejte, přidejte jemně strouhanou mrkev, zakápněte vinným octem, přidejte pár stroužků prolisovaného česneku, vmíchejte lžíci olivového nebo dobrého slunečnicového oleje a podávejte na plátcích suchého opečeného chleba.
Anebo zkuste francouzský celer. Pokrájejte středně velké bulvy celeru uvařeného do měkka ve slané vodě. Rozložte plátky do olejem vymaštěného pekáče a posypte strouhaným sýrem. Zalijte omáčkou připravenou z několika lžic smetany, celerové šťávy (nejlepší je čerstvá, doma připravená), žloutku a rozšlehaného másla, dochuťte pepřem a citrónem. Skvělé jako příloha k drůbežímu vařenému či pečenému masu
O celeru se leccos povídá. Staří Egypťané ho hodnotili jako afrodiziakum. Nyní jsou jeho účinky využívány při léčbě nejrůznějších nervových chorob, včetně depresí. Pomáhá též diabetikům, upravuje důsledky migrény, má blahodárný vliv při pálení žáhy. Lékaři hovoří též o vlivu celeru na zpomalení postupu osteoporózy. Celer je velmi oblíbený ve východní Evropě, tamní lékaři věří, že je prospěšný při hormonální úpravě lidského organizmu.
Někdy můžeme slyšet námitku, že chutná jen těm otrlejším konzumentům. Ale stačí maličkost. Smíchejte syrový nastrouhaný celer se stejným množstvím syrové nastrouhané mrkve, přidejte trochu soli, dvě tři jemně pokrájené chilli papričky a dvě lžíce olivového či dobrého slunečnicového oleje. Promíchejte a podávejte s nasucho opečenými toasty.
A ještě jednou celer, tentokrát jako salát s jogurtem. Dva až tři hrnky jemně nastrouhaného celeru, hrnek čerstvě nastrouhaného křenu, jedna jemně nakrájená větší cibule, šťáva z jednoho citronu, hrnek bílého jogurtu, přiměřeně (tedy podle chuti) osolte, důkladně promíchejte a nechte zhruba hodinu odpočinout v chladničce. A podávejte s opečenými toasty či též jako přílohu k sýrům. Pár sklenek dobrého vína této lahůdce rozhodně neublíží.
Ale nejen celer povzbuzuje v něžnostech – stačí i obyčejná, všem dostupná petrželová nať, hrubě posekaná a smíchaná s utřeným česnekem a olivovým olejem nebo slunečnicovým olejem, natřená na v topinkovači opečené plátky chleba… Báječné a podle »znalců« úspěšné a touze prospěšné řešení!
Zamilovaná pěna
Takzvaná zamilovaná pěna údajně »rozhýbe« snad každého, a když snad ne, pak je to alespoň báječný dezert. Rozmixujte šest hodně zralých, až přezrálých, oloupaných banánů, přidejte půl hrnku smetany na vaření, dvě lžíce medu, lžičku drceného kmínu, trochu vanilky (opravdu vanilky, tedy »seškrábnuté« z poctivého vanilkového lusku), přidejte malinko šafránu (myslíme – opravdu šafránu) a vymíchejte do pěny. Tu dejte do větších skleniček, nechte vychladit, před podáváním zalijte sektem a ozdobte nastrouhanou, jak jinak než kvalitní hořkou čokoládou.
Osmidenní víno a další »povzbuzení«
Podle prastarých receptů podporuje mužnou sílu. Do 1000 ml dobrého červeného vína přidejte trochu vanilky (ano, »škrábnuté« z vanilkového lusku), několik (dva tři stačí) roztlučených hřebíčků, kousek skořice, a dvě lžičky jemně pokrájeného čerstvého zázvoru. Nezapomeňte na lžičku českého medu. Láhev uzavřete, a nechte ji stát na slunném místě asi osm dní. Ráno a večer s ní zatřeste, aby se v ní vše promíchalo. Osmý den víno přeceďte a podávejte je jako aperitiv. Sklenka denně, a to tak dlouho, dokud víno nevypijete.
A ještě meloun, jehož sezóna začala. Z 1000 g jadérek zbavené melounové dužiny asi třetinu dejte stranou a pokrájejte na malé kostičky. Zbytek rozmačkejte, posypte dvěma lžícemi cukru, zakapejte šťávou z půlky citrónu, přidejte sklenku polosuchého bílého vína, zakryjte a nechte v chladničce několik hodin odležet. Směsí naplňte dvě misky, přidejte pokrájené kostičky melounu a nakonec hrubě pokrájenou mátu. Osvěžující a povzbuzující.
Moderní kuchyně při »láskyplném« vaření sází na česnek, cibuli, artyčoky, fenykl, růžičkovou kapustu, celer, chřest, rajčata, jablka, meruňky, vinné hrozny, kopr, kerblík, majoránku, meduňku, mátu, rozmarýn, chilli, zázvor, hřebíček, muškátový oříšek, jalovec, skořici, ale též na jedlé kaštany, ořechy, zvěřinu, ryby (především úhoře)… Základ je nejen ve zdravé výživě, která obsahuje dostatek bílkovin, vitaminů, bohatství minerálních látek, ale i v atmosféře při podávání pokrmů, ano, připravených s láskou.
(jan)
To zas bude u nás divoká noc!!!