Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží určit nebezpečnost látek a mikroorganismů, které se nacházely v biologické laboratoři zabavené jednou ze stran konfliktu v Súdánu. Uvedl to ve středu mluvčí WHO.
»Snažíme se (WHO) posoudit bezpečnost a zabezpečení patogenů, které byly v laboratoři, jež byla napadena v Súdánu,« uvedl mluvčí mezinárodní organizace, kterého citovala televize Al-Džazíra. Dodal, že »obsazení laboratoře představuje otevřený útok na zdravotnické zařízení«.
Zástupce WHO vyjádřil vážné obavy o súdánské zdravotnictví a vysvětlil, že »jakékoli hodnocení zdravotní situace v Súdánu je v současné době velmi obtížné, mimo jiné i kvůli nedostatečné komunikaci a internetu«. Podle něj je v současné době uzavřeno 61 % zdravotnických zařízení v hlavním městě Chartúmu, zatímco v celé zemi funguje pouze 16 % nemocnic, klinik a léčeben.
WHO v úterý vyjádřila znepokojení nad obsazením biologické laboratoře v Súdánu jednou ze stran konfliktu. V tiskové zprávě organizace rovněž upozornila, že v důsledku zabavení zařízení »kromě chemických hrozeb existuje velmi vysoké riziko biologického rizika v důsledku absence funkčních generátorů«. Mluvčí WHO uvedl, že »v republice existuje reálné riziko rozšíření epidemie, zejména cholery«.
Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň vede Suverénní radu, a Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), velitelem sil rychlé reakce, který je v tomto orgánu jeho zástupcem. Hlavní rozpory mezi oběma vojáky se týkají načasování a způsobu vytvoření jednotných súdánských ozbrojených sil a toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo.
Dne 15. dubna vypukly střety mezi oběma zmíněnými subjekty poblíž vojenské základny ve městě Merov a Chartúmu. Podle ministerstva zdravotnictví země bylo od začátku bojů zabito více než 600 lidí.
(jb, TASS)