Odbory souhlasí s tím, aby náročné profese mohly odcházet do dřívějších penzí bez jejich krácení. Počítá s tím důchodová reforma, jejíž obrysy dnes ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odprezentoval zástupcům odborů. Zahrnovat má kromě dřívějšího důchodu pro náročné profese také zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let, navázání věku pro nástup do důchodu na dobu dožití či ocenění péče o děti.
Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula po jednání novinářům řekl, že požádal ministra, aby návrhy reformních změn důchodového systému projednala na svém příštím zasedání v polovině května tripartita. Chtějí, aby je probrala společně s daňovými úpravami. »Myslíme si, že těch balónků už bylo tolik, že bychom z toho mohli postavit Babylonskou věž, takže by bylo fér, aby se materiál už konečně předložil a mohli jsme o něm debatovat, protože všechno to je provázané. My považujeme důchodovou reformu za součást daňové, nikoli daňovou reformu za součást důchodové,« uvedl. Jestliže se uvažuje o prodlužování věku odchodu do důchodu, zhoršení podmínek pro předčasné důchody, změnách DPH či zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance, tak to podle Středuly znamená, že »ten daňový soumar v podobě zaměstnance dostane na krk další smyčku.«
V prezentaci byl podle něj dřívější důchod pro náročné profese, a to pro pracovníky v takzvané třetí a čtvrté kategorií podle zdravotních rizik kvůli hluku, prachu, chemikáliím, záření, fyzické či psychické zátěži, vedru či tlaku vzduchu. Nyní sem spadá téměř půl milionu lidí. »Vítáme to, protože to znamená, že po 32 letech od zrušení kategorií pravděpodobně dojde k tomu, že konečně tyto náročné profese budou zohledněny,« uvedl.
Zaměstnavatelé budou u lidí v náročných profesích platit vyšší odvody. Středula v této souvislosti varoval, aby nedošlo k tomu, že firmy začnou spekulovat a přeřazovat zaměstnance do nižších kategorií rizika. Proto by odbory chtěly mít možnost spolurozhodování na podnikové úrovni v této věci. »Věřím, že se nenajde nikdo, kdo by takhle chtěl dostat zaměstnance mimo tuto zónu,« dodal Středula.
Odbory nesouhlasí s dalším navyšováním důchodového věku nad 65 let. Podle Středuly s pozdějším nástupem do penze návrh počítá, je v něm i zkrácení povinné doby odvodů pro nárok na důchod z 35 na 25 let.
Vláda udělá všechno pro to, aby z lidí vytáhla peníze
Podle bývalé předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru za KSČM Miloslavy Vostré je důchodová reforma potřeba. »Něco jiného ale je úprava parametrů a něco jiného je důchodová reforma. Z toho, co zatím zaznívá, mi to přijde spíš jako různé úpravy parametrů, než aby se to dalo nazývat důchodovou reformou,« řekla pro iportaL24.cz.
Připomněla, že ti, kdo mají nárok na starobní důchod, jsou lidé, kteří odváděli více jak pětatřicet let peníze do sociálního a zdravotního systému a teď, když vzhledem k věku nemohou být tolik efektivní, tak místo toho, aby jim to stát vracel, tak neustále vymýšlí, jak to udělat, aby ho to stálo co nejmíň. »To považuji za naprosto neférové vůči všem lidem, kteří by měli brát a užít si v klidu starobního důchodu. Nějak zapomínáme na to, že 35 let do toho systému přispívali,« dodala Vostrá.
Podobně argumentoval i bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek. Také podle něj je těžko mluvit o důchodové reformě, zatím jde jenom o určité parametrické změny. »Rád bych si počkal na konečné znění, protože z některých návrhů, které zaznívají, sálá zoufalství a hrůza. Jestli bychom měli chodit do důchodu v 68 letech, tak u řady profesí to nebude možné, ti lidé budou odcházet do předčasného důchodu, který se jim samozřejmě bude krátit, takže se budou snižovat jejich vyhlídky na nějaké slušné životní podmínky v důchodu,« uvedl pro iportaL24.cz.
Připomněl, že jde o lidi, jejichž zdravotní stav je často poznamenaný právě jejich zaměstnáním. »Vláda, pokud chce prodloužit věk odchodu do důchodu, tak by měla taky proto něco udělat, to znamená rozvinout preventivní programy ve zdravotnictví. Je potřeba vyčkat na konečný návrh, ale myslím si, že vláda udělá všechno pro to, aby z lidí vytáhla peníze,« míní Paroubek.
Jurečka také zmínil úpravy nastavení ocenění péče o děti a blízké. Detaily nechtěl přiblížit. »Obecně mohu říci, že pro nás je důležité, aby v parametrech důchodové reformy byla výchova oceněna lépe než dosud,« řekl ministr. Nyní se vyplácí bonus 500 korun za dítě, který se s penzí valorizuje. Při výpočtu důchodu se doba péče o potomky zohledňuje.
K ocenění péče o děti navrhuje srovnat výdělkovou propast mezi muži a ženami a valorizovat mzdu či plat rodičům po návratu z rodičovské.
Vláda plánuje změny penzí zveřejnit v květnu. Zástupci kabinetu, odborů a zaměstnavatelů se mají sejít 15. května.
(jad)
Už si dovedu představit ten masakr: Kdo jak dlouho dělal v které kategorii, které profese se do které kategorie zařadí, která konkrétní posice bude v které kategorii… už se těším na ten zmatek, na ty tlaky, demonstrace a oprávněné nároky… řekněte mi někdo, která stavební profese dokáže při všech nutných úkonech v 6é-ti letech podat výkon, který uspokojí pana podnikaděje.
Před r.1989 chodili muži do důchodu v 60 letec, ženy v 55 letech. Byly vyjímky. Celou dobu SOCIALISMU nebylo potřeba se reformou důchodového systemu zabývat a není objektivní důvod provádět změnu důchodového systemu. O reformu usilují SOUKROMÍ i zahraniční majitelé penzijních fondů – účelem neni zajistit důchody ale TRŘNÍ ZISK soukromých osob.
Většina Čechů opakovaně, ve volbách, vyjadřovala a vyjadřuje přání aby byl splněn požadavek PIRÁTU na zrušení RODNÝCH ČÍSEL a jejich nahrazení třicetičíselným IDENTIFIKÁTOREM který lidem přidělí nějaká ÚŘEDNICE nebo úředník. Podle průzkumů se celkové náklady vyšplhají na více než 56 miliard korun. Většinu z nich bude muset vynaložit soukromý sektor.
–Rodně číslo je NEMĚNNY identifikátor.
Identifikační číslo může úředník nebo úřednice kdykoliv snadno změnit . Účelem je aby bylo možné ,změnami identifikačního čísla , např. uloupit nemovitosti-úřednice nebo úředník katastrálního úřadu může říct, že vám původně váš byt nepatří neb nesouhlasí vaše identifikační číslo.
—Z celospolečenského hlediska není zrušení rodných čísel, žádným přínosem. Informace je na tn tečka nova tečka cz.
—Podle mne je bezcitnost, nezodpovědnost , sobectví a tupost většiny ČECHu a ČEŠEK ohromující. To neplatí jen pro Čech ale i pro Francouze, Brity a další.
Reforma penzí nesmí poškodit osvědčený průběžný systém, spoření nemá cenu, inflace by vše pohltila! Spekulanti rozkradli! Chce to ale pořádek, který vadí. Darmo mluvit. Doporučuji snížit inflací na max. 2 % ročně a pak zjistíte, že současný systém bude vyhovovat.