»Prostě omylem šli na špatné místo, otevřeli špatné dveře a udělali neúmyslné chyby, které ale mohly vést k fatálním důsledkům.« The New York Times nedávno komentoval nedávné střelby ve Spojených státech. Mezi nimi je obzvláště smutná jedna tragédie: v Michiganu chtěl 16letý Afroameričan vyzvednout svého mladšího bratra, ale omylem vstoupil do špatného bydliště a byl zastřelen majitelem domu.
Pokud zvolíte špatné dveře, špatnou cestu nebo špatný vůz… Tyto neúmyslné omyly ve Spojených státech mohou způsobit smrt. Když žena v New Yorku hledala dům přítele, byla zastřelena majitelem domu, protože vstoupila do nesprávné oblasti. Dvě mladé roztleskávačky v Texasu omylem otevřely dveře špatného auta a byly postřeleny mužem v autě … List USA Today uvedl, že nehody a zabití z důvodu špatného místa, ke kterým dochází celá desetiletí, mají tragické důsledky pro Spojené státy.
Všichni jsou v nebezpečí, každý se chrání a každý se cítí ještě ve větším nebezpečí – dnešní Američané jsou zahaleni hlubokým strachem. Tento strach souvisí s nárůstem míry kriminality ve Spojených státech v posledních letech. Podle údajů Komise pro trestní soudnictví USA se v první polovině roku 2022 zvýšily loupeže ve velkých amerických městech o 19 procent a krádeže se zvýšily o 20 procent. List USA Today uvedl, že v první polovině roku 2022 se případy vražd v členských městech Asociace starostů velkých měst (MCCA) ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 zvýšily o 50 procent a závažné útoky se zvýšily asi o 36 procent.
V těchto případech je důležitou příčinou rasismus. Kvůli rasovým předsudkům má mnoho Američanů nesprávný koncept »ne-bílých lidí, kteří jsou nebezpeční«, a proto snadno vystřelí na lidi etnických menšin, i když nejsou v ohrožení. Údaje ukazují, že mezi oběťmi střelby tvořili nejvyšší podíl Afroameričané ve věku 15 až 34 let a že Afroameričané čelí 10krát vyšší pravděpodobnosti smrti v důsledku střelby než bílí lidé.
Problémy jako rozdělení veřejného mínění Spojených států, rozdíly mezi bohatými a chudými a rasismus v posledních letech způsobily, že se zintenzivňují sociální konflikty a pocit nejistoty lidí stále roste. Průzkum ukázal, že na začátku 70. let asi polovina Američanů věřila, že většina lidí je důvěryhodná. V roce 2020 však toto číslo kleslo na méně než jednu třetinu.
Z důvodu strachu a úzkosti se stále více Američanů rozhodne koupit si zbraň, aby se chránili. Studie ze Severovýchodní univerzity a Harvardovy univerzity ukázala, že od ledna 2019 do dubna 2021 si téměř 7,5 milionu amerických dospělých poprvé koupilo zbraň, z nichž asi polovina byly ženy, 20 procent byli Američané afrického původu a 20 procent byli Američané latinskoamerického původu.
V rámci průzkumu případů střelby studie zjistila, že k mnoha případům střelby došlo bez přítomnosti hrozby, což přesahuje kategorii »sebeobrany« v obvyklém smyslu. To je však povoleno v některých místních zákonech ve Spojených státech.
Na nedávném výročním zasedání americké Národní asociace pro střelné zbraně mnoho politiků podpořilo »zbraně«. Bývalý prezident Donald Trump dokonce »hrdě« tvrdil, že je prezidentem, který podporoval »zbraně« nejvíce. Problém kontroly zbraní, který je poháněn volebními hlasy a penězi, je již dlouho využíván jako nástroj pro boj mezi oběma politickými stranami a násilí se zbraní se stalo »neřešitelným problémem« v americké společnosti.
Z dlouhodobého hlediska, pokud nedojde k institucionální reformě, bude obtížné vyřešit hluboké sociální rozpory ve Spojených státech a se střelnými zbraněmi budou tyto problémy stále nebezpečnější.
(pr)
Hnusně militantní…..