Rumunsko bude od pondělí plombovat ukrajinské tranzitní náklady se zemědělskými produkty. Státní služba Ukrajiny pro bezpečnost dopravy to v neděli oznámila na svém Facebooku.
»Od 24. dubna začne Rumunsko plombovat vozidla převážející ukrajinské zemědělské produkty v režimu tranzitu,« uvádí se v prohlášení.
Toto rozhodnutí bylo přijato po setkání ukrajinského ministra agrární politiky a potravinářství Mykoly Solského s jeho rumunským protějškem. »Rumunské celní orgány budou instalovat plomby na nákladní automobily s ukrajinským zemědělským tranzitním zbožím,« uvedlo ministerstvo s tím, že dopravci budou muset připravit nákladní automobily na plombování před příjezdem k hranicím.
Dne 15. dubna polské úřady oznámily, že zavádějí zákaz dovozu obilí a potravinářských výrobků z Ukrajiny. K podobnému kroku přistoupilo i Maďarsko a Slovensko. Varšava a Budapešť uvedly, že k tomuto kroku byly nuceny přistoupit kvůli nedostatečné reakci Evropské komise na požadavky poskytnout pomoc maďarským a polským zemědělcům, kterým vznikají vážné ztráty v důsledku přezásobení trhů těchto zemí produkty z Ukrajiny.
Zástupci Evropské komise na zasedání 19. dubna navrhli, aby pět členských států EU (Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Polsko a Rumunsko) postižených dovozem obilí z Ukrajiny dostalo dodatečnou pomoc ve výši 100 milionů eur a aby do 5. června pozastavilo dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnice. Na oplátku EK požadovala, aby země, které se rozhodly zavést jednostranný zákaz dovozu ukrajinského obilí, toto rozhodnutí zrušily. Ministři zemědělství těchto zemí požadovali, aby byl rozšířen seznam ukrajinských zemědělských produktů, jejichž dovoz je do 5. června zakázán.
Rumunsko je jediným státem, který má hranici s Ukrajinou a který dovoz ukrajinských zemědělských produktů nezakázal. Tamní úřady již dříve informovaly, že zemi hrozí ještě větší příliv ukrajinských zemědělských produktů v důsledku jednostranného zákazu jejich dovozu do Maďarska, Polska, Slovenska a Bulharska.
(jb, TASS)