Peking během jednání o námořních otázkách varoval Tokio před narušováním svrchovanosti a územní celistvosti Číny, zejména v oblasti Tchaj-wanu.
Čína a Japonsko v pondělí uspořádaly v Tokiu 15. kolo konzultací na vysoké úrovni o námořních záležitostech, což bylo jejich první osobní setkání v rámci tohoto mechanismu od roku 2019.
Zasedání spolupořádali generální ředitel odboru pro hraniční a oceánské záležitosti čínského ministerstva zahraničí Hong Liang a generální ředitel úřadu pro asijské a oceánské záležitosti japonského ministerstva zahraničí Takehiro Funakoshi.
Podle prohlášení vydaného čínskou stranou čínská delegace během jednání zopakovala svůj postoj k otázkám Východočínského moře, ostrovů Diaoyu a Jihočínského moře a k tchajwanské otázce vzhledem k nedávným negativním vyjádřením Japonska týkajícím se těchto otázek.
Čína naléhavě vyzvala Japonsko, aby zastavilo všechny činy, které porušují čínské námořní zájmy, přestalo podnikat kroky, které mohou zkomplikovat situaci, uvádí se v prohlášení a dodává, že čínská strana rovněž požaduje, aby Japonsko nepodnikalo žádné kroky k zasahování do tchajwanské otázky.
Čína rovněž vyjádřila své znepokojení nad japonským plánem vypouštět do oceánu vodu kontaminovanou jadernými látkami a naléhavě vyzvala Japonsko, aby vzalo v úvahu oprávněné obavy mezinárodního společenství a řešilo tuto otázku otevřeným, transparentním, vědeckým a bezpečným způsobem s odpovědným přístupem k mořskému prostředí a lidskému zdraví.
Dosažený konsensus
Podle prohlášení obě strany v pondělí uspořádaly plenární zasedání a tři zasedání pracovních skupin pro námořní obranu, prosazování práva a bezpečnost na moři a námořní hospodářství a provedly rozsáhlou a důkladnou výměnu názorů na námořní otázky.
Vzhledem k tomu, že si letos připomínáme 45. výročí podpisu čínsko-japonské smlouvy o míru a přátelství, obě strany se dohodly, že se budou řídit důležitým konsensem mezi vedoucími představiteli obou zemí, přezkoumají ducha smlouvy, budou řešit rozdíly v námořních záležitostech prostřednictvím dialogu a posílí praktickou spolupráci v námořní oblasti, uvádí se v prohlášení.
Obě země rovněž vyzvaly k úsilí o to, aby se Východočínské moře stalo mořem míru, přátelství a spolupráce, a k podpoře budování čínsko-japonských vztahů, které odpovídají požadavkům nové doby.
Čína a Japonsko dosáhly shody ohledně urychlení výstavby přímého telefonního spojení v rámci mechanismu námořního a leteckého spojení obranných sektorů obou zemí za účelem zajištění námořní bezpečnosti.
Obě strany se rovněž dohodly na posílení spolupráce při provádění společných námořních pátracích a záchranných cvičení, společném boji proti přeshraniční námořní trestné činnosti a nezákonnému rybolovu, jakož i při řešení problematiky plastového odpadu v moři.
(pr)
Obě strany se rovněž v zásadě dohodly, že během letošního roku uspořádají v Číně 16. kolo konzultací na vysoké úrovni o čínsko-japonských námořních záležitostech.