Francouzská Ústavní rada podle odborů důchodovou reformu neschválí

Jeden z největších francouzských odborových svazů, Confédération démocratique du travail (CFDT), považuje za nepravděpodobné, že Ústavní rada uzná vládní důchodovou reformu ze 14. dubna za zákonnou. Šéf odborů Laurent Berger to řekl v pátek v televizi BeFem.

»Zkrátka a dobře je to nepravděpodobné,« řekl. Berger však dodal, že je připraven budoucí rozhodnutí rady přijmout a nehodlá v tomto ohledu legitimitu orgánu zpochybňovat. Na dotaz jednoho z novinářů, zda bude CFDT pokračovat v organizování protestů i po 14. dubnu, pokud Ústavní rada skutečně uzná reformy za legální, Berger odpověděl, že bude jednat v koordinaci s ostatními odbory.

Uvítal prohlášení premiérky Elizabeth Bourneové, že vláda očekává snížení napětí v zemi a pokračování dialogu s odbory na základě respektu. Zároveň si posteskl, že tato slova nevystihují podstatu reformy, kterou odbory považují za nespravedlivou.

»Hnutí se nevyčerpává. Lidé si zachovávají stejně silný postoj proti této reformě,« komentoval pokles účasti na demonstracích minulý čtvrtek ve srovnání s minulými shromážděními. Zároveň připustil, že i přes odhodlaný postoj občanů mají neustálé stávky a účast na demonstracích negativní dopad na jejich kupní sílu.

Podle ministerstva vnitra se včera ve Francii uskutečnilo přibližně 370 akcí, kterých se zúčastnilo asi 570 000 lidí, z toho 57 000 v Paříži. Bezpečnost zajišťovalo 11,5 tisíce policistů a četníků, z toho 4,2 tisíce v hlavním městě. Podle ministerstva vnitra se předchozího, 10. celonárodního protestu, který se konal 28. března, zúčastnilo asi 750 tisíc lidí.

Důchodová reforma

V lednu byl představen projekt důchodové reformy, který má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii z 62 na 64 let a zrušit řadu zvláštních důchodových režimů. Tato iniciativa vyvolala demonstrace a stávky po celé zemi. Dne 16. března oznámila francouzská premiérka Elisabeth Borneová návrh zákona o změně důchodového systému, který obchází parlament a spadá do kompetence vlády. Zástupci odborů a opozičních politických stran krok vlády odsoudili a vyzvali k dalším stávkám.

Zákon o důchodové reformě byl poté na žádost opozice a vlády odeslán ústavní radě. Tento nejvyšší orgán ústavního dohledu, někdy nazývaný rada moudrých, má posoudit zákonnost navrhovaných změn a rozhodnout 14. dubna.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy