Americká korporace Microsoft se zavázala zaplatit více než 3,3 milionu dolarů za porušení sankcí mimo jiné vůči Rusku, informovalo americké ministerstvo financí.
»Dnes v rámci koordinovaného úsilí o prosazování zákonů Úřad pro průmysl a bezpečnost ministerstva obchodu (BIS) a Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí uložily společnosti Microsoft Corporation souhrnné občanskoprávní sankce ve výši 3,3 milionu dolarů za údajné a zjevné porušení amerických zákonů o kontrole vývozu a sankcích. Společnost Microsoft dobrovolně přiznala BIS a OFAC údajná porušení, spolupracovala při společném vyšetřování a poskytla informace a přijal nápravná opatření,« uvádí se v prohlášení.
Úřad ministerstva financí uvádí, že »společnost Microsoft souhlasila se zaplacením částky 2 980 265,86 USD za urovnání potenciální občanskoprávní odpovědnosti související s vývozem služeb nebo softwaru ze Spojených států do zemí, na které se vztahují komplexní sankce, a osobám uvedeným na sankčním seznamu nebo zakázaným stranám za porušení sankčních programů OFAC týkajících se Kuby, Íránu, Sýrie a Ukrajiny/Ruska«.
Agentura odhadla, že společnost Microsoft porušila sankce USA vůči Rusku tím, že umožnila používání svých produktů na Krymu. Poznamenala, že porušení se údajně týkala »sankcionovaných ruských subjektů nebo osob« a došlo k nim v důsledku toho, že »subjekty společnosti Microsoft nedokázaly identifikovat a zabránit používání svých produktů zakázanými stranami«. »Výše vyrovnání odráží rozhodnutí OFAC, že jednání subjektů společnosti Microsoft nebylo zlovolné a že údaje dobrovolně zveřejnily,« tvrdí úřad.
Úřad se domnívá, že v období od července 2012 do dubna 2019 se subjekty společnosti Microsoft dopustily 1339 »zjevných porušení několika sankčních programů OFAC« prodejem softwarových licencí, aktivací licencí a poskytováním služeb ze serverů a systémů umístěných v USA a Irsku. Prodej byl údajně umožněn uživatelům, na které se vztahují sankce, včetně osob na Krymu, který Washington neuznává jako ruský. »Celková hodnota těchto prodejů a souvisejících služeb činila 12 105 189,79 USD,« domnívá se agentura.
V prohlášení zdůraznila, že Microsoft »dobrovolně nahlásil« tato porušení a během vyšetřování spolupracoval s úřady. Korporace, jak poznamenalo MF, aktivně poskytla »objemné a podrobné informace« a s úřady okamžitě komunikovala.
Úřad pro průmysl a bezpečnost amerického ministerstva obchodu zdokumentoval sedm porušení předpisů v období od 28. prosince 2016 do 22. prosince 2017, kterých se údajně dopustili zaměstnanci ruské pobočky společnosti Microsoft. Ti údajně »přiměli jinou dceřinou společnost Microsoftu k uzavření nebo prodeji licenčních smluv na software, které jim umožnily převod nebo získání přístupu« k takovému softwaru. V prohlášení jsou uvedena jména dvou organizací, na které ministerstvo obchodu USA uvalilo sankce, a to FAU Glavgosekspertiza Rossii a United Shipbuilding Corporation.
Pokuta, kterou úřad stanovil společnosti Microsoft, původně činila něco přes 624 000 dolarů. Poté, co bylo dosaženo dohody i s ministerstvem financí, však Úřad poskytl korporaci úvěr ve výši více než 276 000 USD pod podmínkou, že Microsoft »dodrží dohodu o narovnání s OFAC«. Celková výše pokut, které oba úřady korporaci uložily, tak činí téměř 3,328 milionu dolarů.
(cik, TASS)