Na internetu se lze dočíst (pozor, nejde o nějaký fake, ale problém, který se dostal dokonce do volebního klání v samotných Spojených státech)… tedy znovu: Na internetu se lze dočíst, že jakýsi Hunter Biden se stal brzy po Majdanu členem správní rady ukrajinského podniku Burisma Holdings. Tento podnik je formálně součástí kyperské firmy z Limassolu a…
Zatím nepokračujme. Kdo je ten Hunter Biden? Syn současného prezidenta. Právník. Co je to za firmu ta Burisma Holdings? Kyperská společnost mající sídlo v Kyjevě. S čím podniká? Se zemním plynem a s ropou, tedy zabezpečuje, aby ruský zemní plyn (a ropa) se dostal do ukrajinských domácností a na ukrajinský trh a současně vyhledává jeho případná ložiska na Ukrajině.
Kdo tuto společnost většinově vlastní? Který Kypřan na »rozvozu ruského plynu« tak nebetyčně vydělává? Nikoli Kypřan. Nesprávně položená otázka. Jde o ukrajinského oligarchu Mykolu Zločevského, v době před Majdanem, jeden čas ministra pro životní prostředí, tedy pro ekologii. Bylo to za časů prezidenta Porošenka.
Po Majdanu se na chvíli hledalo, kam se ztratily miliardy ze státních peněz. Také Zločevský byl vyšetřován. Byl obviněn, jak je psáno ve spise, z »krádeže vládních fondů ve zvláště velkém měřítku«. Aby nemusel vypovídat, raději »za dramatických podmínek« utekl do zahraničí, aby se vrátil v osmnáctém roce, kdy vyšetřovací komise byla zrušena. Svou firmu však i z »exilu« ovládal dál. Podotýkám ještě, že – pokud jde o případné naleziště plynu – ve hře je především Donbas.
Jaké měl však s plynem zkušenosti Hunter Biden, že si ho do týmu vybral zmíněný Zločevský? S plynem? Žádné. Tento právník z prestižní americké univerzity byl členem vedení soukromé investiční společnosti zaměřené na fúze a akvizice a investice do státních podniků (BHR Partners). Dobře. A před tím? Člen vedení státní americké společnosti zaměřené na osobní dopravu a provozující linky po celých Spojených státech (Amtrak). Dejme tomu. A ještě před tím »bankéřoval« v MBNA Limited. V poslední době byl zaměstnancem jednoho amerického ministerstva. Takže bankéř vzděláním a manažer, spíše akcionář, z profese.
Jak toho ovšem mohl dosáhnout? Měl významného přímluvce. Byl jím senátor, později vicepremiér a dnes prezident Joe Biden. S ním po Majdanu také viceprezidentským letadlem létával na Ukrajinu, kde dojednávali politické otázky a – jak jinak – i kšeft. Podle samotného prezidenta tam spolu byli letadlem Air Force Two nejméně tucetkrát. Ostatně tyto cesty a zájmy jeho syna málem stály Bidena nominaci na prezidenta. Jenže, jak známo, Američané na prvním místě mají slovo »bussines« a to je nedotknutelné. Jestliže by zasáhli u práv jednoho člověka a neměli by důkazy ohrožující Spojené státy a její zájmy, pak – jak daleko je odtud k dalšímu a dalšímu a dalšímu? To by pak mohlo narušit svobodu investic.
Hunter Biden v souvislosti s volbou otce prezidentem své členství ve správní radě Zločevského firmy přerušil. To ovšem neznamená, že mu nezůstaly akcie. Podle oficiálních údajů mu měsíčně přibylo na konto 50 000 dolarů. Dnes to bude zřejmě o něco méně, když není členem vedení, ale nepochybujme, že by ztrácel. Ukrajina je tudíž jeho »srdcová záležitost«. Tu opustit nemůže a neopustí. Ostatně, proč myslíte, že Biden sn. (senior) tak podporuje Zelenského ozbrojené síly?
Podle jedné informace však Biden jn. (junior), absolvent georgetownské univerzity, má na Ukrajině ještě jiné zájmy. Prý mu jde o ukrajinské obilí a jeho prodej ve světě. To umožňuje dobrý kšeft.
Ostatně není to nápad jen Bidena jn. Podle dalších informací vývozem obilí z Ukrajiny se zabývá několik amerických společností. Jak vidno, jde o lukrativní kšeft. Proto tolik zájmu o Ukrajinu.
I to vše bychom měli vědět, když se zamýšlíme nad válkou na východě Evropy.
Mimochodem, jeden z blízkých příbuzných našeho premiéra, má na Ukrajině prý také své majetkové zájmy.
Jaroslav Kojzar
Jen samé „lukrativní“ kšefty a zájmy….