Záměr ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zrušit 300 poboček České pošty vyvolal vlnu nevole nejen v opozici, ale také mezi starosty měst, kterých se to má týkat, a konečně v celé veřejnosti. Nikdo neví, podle jakého vzorce se vybíraly pobočky, které se mají rušit. Analýzu ministr odmítá zveřejnit s tím, že obsahuje citlivá data, která by mohla využít konkurence.
Poté, co se opozici nepodařilo prosadit zařazení mimořádného bodu k poště na plénum Sněmovny, se situací dnes na žádost opozičních zástupců zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Opozice vládě vytýká, že o rušení poboček nejednala se starosty obcí, kterých se to má týkat. Ministr členům výboru oznámil, že jednání se starostkami a starosty o rušení poboček České pošty v jejich obcích a městech chce stihnout ještě během dubna. Tři čtvrtiny starostů už mají podle něj dohodnutý termín setkání s komunikačním týmem vedení České pošty. Pověřená ředitelka divize státní poštovní služby Martina Ivanová upřesnila, že termín už má k dnešnímu ránu dohodnuto 97 procent starostů, osloveni byli všichni dotčení a 40 schůzek už se uskutečnilo. Na schůzkách vysvětlují zástupci pošty starostům své důvody pro rušení konkrétních poboček. Podle Rakušana se jednání o rušených pobočkách týká 113 starostů.
Pošta chce od července kvůli úsporám zrušit v celé zemi 300 poboček. V provozu by tak mělo zůstat 2900 poboček, což podle ministra nadále řadí Českou republiku mezi země Evropské unie s nejhustší sítí pošt.
Opozice s postupem ministra nesouhlasí. Mimo jiné jí vadí, že se ruší nově zrekonstruované nebo bezbariérové pobočky, a požaduje zveřejnění analýzy pro rušení poboček. »Když se na to díváte optikou, že desetitisícovému městu zůstanou dvě pobočky a dvaceti pětitisícovému městu zůstane jenom jedna pobočka, tak to působí velmi nestandardně a nevěrohodně. Proto je nutné tuto analýzu odkrýt,« řekla novinářům po jednání výboru poslankyně a stínová ministryně vnitra ANO Jana Mračková Vildumetzová. Pošta ale zveřejnění analýzy odmítá. »Určitě ji nezveřejníme, protože tam jsou různá data, která jsou obchodním tajemstvím, a nebylo by žádoucí, aby konkurence tyto data dostala,« reagovala Ivanová.
Snížení dostupnosti jedné z nejdůležitějších služeb
S rušením poboček nesouhlasí ani zástupci mimoparlamentních stran. Podle místopředsedy KSČM Milana Krajči aktivity Víta Rakušana zcela evidentně vedou k úplnému rozkladu státního podniku Česká pošta. Je podle něj naprosto nepřijatelné, jakým způsobem má dojít k uzavření stovek poboček pošty po celé republice. »Tento krok znamená zásadní snížení dostupnosti jedné z nejdůležitějších služeb a klíčové součásti občanské vybavenosti. Děje se tak navíc za situace, kdy zůstávají nevyjasněné také některé stamilionové finanční transakce, které s činností České pošty souvisejí. Komunisté dlouhodobě nesouhlasí s likvidací státních podniků či jejich privatizací. Zcela jednoznačně proto odmítáme také destrukci České pošty prosazovanou stávající vládou. KSČM je přesvědčena, že rozkrádání naší země už musí jednou pro vždy skončit,« řekl pro iportaL24.cz.
Spolek Nespokojení dokonce spustil proti takovému kroku internetovou petici. »Cílem ministra vnitra není nic jiného než zalepit další díru v rozpočtu za cenu ohrožení dostupnosti veřejných služeb. Vnímám to i jako první krok k prodeji i dalších veřejných služeb,« řekl předseda spolku Jiří Paroubek.
»Proces zamýšlené likvidace stovek poboček České pošty a propouštění tisíců zaměstnanců je nedůstojný jak svým záměrem, tak svým dosavadním provedením,« konstatoval za spolek Nespokojení někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Se záměrem nesouhlasí ani ČSSD. Rušení poboček podle ní odnesou zejména senioři, tělesně postižení a další skupiny lidí, pro které je dostupnost pošt zásadní. »Pošta musí být efektivní, ale zároveň musí být dostupná,« zdůraznil v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz předseda sociální demokracie Michal Šmarda. »Zavírání pošt je dalším krokem ve válce vedené vládou vůči seniorům,« dodal.
ANO k poště vyvolá mimořádnou schůzi Sněmovny
»Rušení poboček je záchranná brzda,« bránil návrh na rušení poboček Rakušan. Mračková Vildumetzová mu ale vytkla, že zrušení 300 poboček přinese úspory 700 milionů korun, ale poště přitom podle ní chybí 23 miliard. »Takže to Českou poštu stejně nezachrání,« podotkla. Rakušan uvedl, že jde o každoroční úsporu, která podle něj není nevýznamná. Mračková Vildumetzová vyzvala Rakušana, aby rušení poboček zastavil a posunul změny nejméně o půl roku. »Vykomunikujte to s jednotlivými starosty a primátory,« vyzvala ho.
Výbor na její návrh kromě jiného požádal plénum Sněmovny, aby vyzvalo Nejvyšší kontrolní úřad k bezodkladné kontrole České pošty.
Výbor také vyzval Rakušana, aby předložil analýzu, na jejímž základě pošta vybrala jednotlivé pobočky k uzavření. Rakušan by měl současně předložit analýzu výhodnosti převodu dopravy v ČP na soukromé firmy. Má předložit i podmínky, za kterých mohou dotčená místa zachovat pobočky pošty v projektu Pošta Partner.
Ivanová byla ohledně poboček v projektu Pošta Partner zdrženlivá. Řekla, že pošta nebude zvyšovat počet obchodních míst v režimu Pošta Partner nad 2900 poboček, protože s nimi má náklady.
Součástí debaty o změnách jsou podle Rakušana také plány na kampaně, které by přesvědčily seniory o výhodnosti jiných forem výběru důchodů než na přepážkách České pošty. Ta jich tak nyní podle něj vydává na 700 000.
Hnutí ANO po dnešním jednání své stínové vlády oznámilo, že k tématu rušení poboček pošt vyvolá mimořádnou schůzi Sněmovny. Konat by se měla v týdnu od 17. dubna, kdy pokračuje řádná schůze Sněmovny.
(jad)
Přesně tak. Lukrativní nemovitosti, to je ten důvod.
Ale jednou bude celá ta slavná rozprivatizace revidována…
Rozkrádačka 2.0.
Další rozkradení státu po listopadovém puči 1989.