Počet případů marburské horečky v Rovníkové Guineji v letošním roce činí 13, informovala ve středu agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví a sociální péče této africké země.
Od února, kdy v Rovníkové Guineji vypukla epidemie marburské horečky, bylo identifikováno 13 nakažených osob, poznamenalo ministerstvo. Dříve bylo oznámeno osm případů. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktualizovanou zprávu několik hodin poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že je třeba, aby úřady této africké země podávaly transparentnější zprávy o výskytu marburské horečky. Již dříve ve středu generální ředitel WHO Tedros Adanom Gebreyesus informoval o devíti případech onemocnění s tím, že organizace ví o dalších případech marburské horečky.
Podle odborníků WHO zemřelo v ohnisku nákazy sedm lidí. Původce marburské horečky, který patří do stejné třídy jako virus způsobující ebolu, byl nalezen ve třech oblastech Rovníkové Guineje.
Moderní medicína se domnívá, že virus marburské horečky se na člověka přenáší z netopýrů. Na člověka se pak šíří přímým kontaktem s nakaženou osobou. Onemocnění začíná náhle horečkou a silnou bolestí hlavy. Do sedmi dnů se u nakažených objeví příznaky hemoragické horečky.
Letalita marburské horečky se pohybuje od 24 % do 88 % v závislosti na kmeni viru a způsobu léčby. Na tuto formu hemoragické horečky zatím neexistuje žádný lék. Léčba spočívá v udržování těla při životě. V předchozích letech byly případy marburské horečky hlášeny v Angole, Demokratické republice Kongo, Keni, Ugandě, Jihoafrické republice a Ghaně. Tento měsíc se ohnisko nákazy objevilo v Tanzanii.
Název nemoci je odvozen od německého města Marburg, kde v roce 1967 vypukla epidemie této horečky. Patogen byl nalezen v opičí tkáni přivezené z Afriky pro vědecký výzkum.
(jb, TASS)