Čína v roce 2013 představila principy upřímné spolupráce, reálných výsledků, přátelství a dobré vůle a sledování vyšších cílů a společných zájmů, kterými by se měla řídit při spolupráci s Afrikou.
V uplynulém desetiletí čínské úsilí výrazně zlepšilo kvalitu života a blahobyt afrických obyvatel a posílilo rozvojovou kapacitu afrických zemí. Obě strany rovněž spolupracovaly na budování silného čínsko-afrického společenství se sdílenou budoucností v mnoha oblastech.
Rozvoj zemědělství
Neschopnost získat přístup ke kvalitním osivům odolným vůči chorobám, která jsou schopna odolávat drsným klimatickým podmínkám, brání africkým zemím v dosažení potravinové soběstačnosti. Miliony lidí již léta trpí hladem a podvýživa je na kontinentu běžná.
Čína pomohla africkým zemím podpořit potravinovou soběstačnost a zmírnit chudobu zavedením hybridní rýže.
Charles Ngendakumana, zemědělec v provincii Bubanza na severozápadě Burundi, je jedním z příjemců této podpory. Před pěti lety začal Ngendakumana pod vedením čínských zemědělských odborníků pěstovat hybridní rýži, která je známá tím, že odolává klimatickým vlivům, škůdcům a chorobám.
Jeho zemědělská půda ve vesnici Ninga v obci Gihanga se následně zvětšila z půl hektaru na pět hektarů a výnosy z hektaru se ztrojnásobily.
»Až přijde období sucha, chci koupit další půdu, více krav a několik nových vodních čerpadel,« řekl Ngendakumana. To bylo před příchodem čínských odborníků, kdy bylo náročné zajistit dostatek potravin, nemyslitelné.
Čína podporuje řešení nedostatku potravin na africkém kontinentu různými způsoby, například vysíláním odborníků a výstavbou demonstračních vesnic.
Výhodný obchod
Čína zjednodušila dovozní postupy, aby podpořila obchod se zemědělskými produkty z Afriky. Letos v březnu dorazila do přístavu v Šanghaji první várka čerstvého keňského avokáda, které se rychle dostalo do čínských domácností.
Společnost Agribusiness Kakuzi Limited je jednou z místních firem, které získaly regulační povolení k vývozu avokáda do Číny poté, co Keňa v lednu 2022 podepsala s Čínou dvoustranné obchodní protokoly, které otevřely cestu k dodávkám vysoce výživného tropického ovoce a rybích produktů.
Dodávky do Číny poskytly tolik potřebnou růstovou podporu keňským výrobcům, kteří se snaží diverzifikovat své trhy, uvedl generální ředitel společnosti Kakuzi Christopher Flowers.
Benjamin Tito, vedoucí keňského ředitelství pro zahradní plodiny, loni v říjnu oznámil, že Keňa tři měsíce po zahájení vývozu v srpnu 2022 vyvezla 1,7 milionu kilogramů avokáda. »Čína nabízí našim zemědělcům obrovskou příležitost,« řekl.
Africké speciality, jako je káva z Etiopie, kešu ořechy z Tanzanie a kakao z Pobřeží slonoviny, rozšířily počet výrobků »Made in Africa«, které se objevily na pultech obchodů v Číně.
Příliv afrických zemědělských produktů do Číny pomohl snížit chudobu a přispívá k udržitelnému rozvoji v Africe.
Praktické projekty
Mnoho afrických zemí se v minulosti potýkalo se špatnou infrastrukturou, a tak Čína viděla nevyužitý potenciál. V posledních letech došlo v Africe k rychlé transformaci a rozvoji, od přelomových infrastrukturních projektů, jako je ústředí Africa CDC a standardní železnice Mombasa-Nairobi, až po iniciativy na budování kapacit, jako jsou Lubanské dílny.
Projekt zásobování vodou, který v roce 2022 dokončila čínská společnost v angolské provincii Cabinda, zahrnuje 74 centralizovaných vodovodních uzlů pokrývajících 24 000 domácností. Voda se stala dostupnou 24 hodin denně, což zmírnilo nedostatek dodávek v místním průmyslu, školách a přístavní dopravě a přineslo prospěch 92 procentům obyvatel provincie.
Podle Maria Augusta Caetana Joao, angolského ministra hospodářství a plánování, Angola nikdy neměla nedostatek vody, ale zdroje nebyly efektivně využívány. »Díky technologiím a zkušenostem, které přinesly čínské společnosti, se situace zlepšuje,« uvedl ministr.
Podle keňského odborníka na mezinárodní vztahy Cavince Adhereho Čína a Afrika, které dohromady představují přibližně třetinu světové populace, úzce spolupracují na vytvoření společenství na vysoké úrovni se sdílenou budoucností, jež má zásadní význam pro blaho celého lidstva.
Spolupráce mezi Čínou a Afrikou má zásadní význam pro ekologický rozvoj afrických zemí. V pouští pokrytém keňském okrese Garissa pomáhá od roku 2019 regionu dosáhnout dostatku zelené energie solární elektrárna financovaná Čínou, která je největší svého druhu ve východní a střední Africe.
Podle Ajaye Mathura, generálního ředitele Mezinárodní solární aliance, se mnoho solárních panelů a článků používaných v Africe vyrábí v Číně. Mathur vyzdvihl zapojení Číny do realizace africké snahy o rozvoj solární energetiky a věnoval se úzkému propojení mezi čínskými výrobci solárních technologií a africkými uživateli technologií.
(Xinhua)