Maďarský parlament zatím nemůže schválit vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament zatím nemůže schválit vstup Švédska do NATO, protože řada poslanců se obává vměšování švédských politiků do maďarských vnitřních záležitostí a obává se, že by to mohlo zkomplikovat budoucí spolupráci obou zemí v alianci. V neděli to prohlásil politický poradce a jmenovec maďarského premiéra Balazs Orbán a vysvětlil tak, proč národní parlament plánuje 27. března ratifikovat dohodu o vstupu Finska do NATO, ale otázku Švédska hodlá odložit.

»Situace je nad slunce jasná: maďarská vláda se rozhodla podpořit členství Švédska v NATO, nyní je to na parlamentu. Je tu však malý háček: někteří maďarští poslanci jsou znepokojeni, protože vidí, že v posledních letech švédští vládní úředníci, ministři, premiéři a politici neustále vyjadřují pochybnosti o stavu maďarské demokracie, urážejí maďarské voliče a jejich zástupce, a tím i celou zemi,« napsal Orbán na své stránce na Facebooku.

Proto podle něj »Švédové musí maďarské poslance přesvědčit, že to v budoucnu nebude problém«. »Skutečnost, že politická spolupráce mezi oběma zeměmi v Evropské unii je nyní velmi špatná, nutí k zamyšlení, jak to bude vypadat, až budeme muset spolupracovat v další mezinárodní alianci, NATO,« vysvětlil premiérův poradce.

»Maďarsko nezaujímá stanovisko k vnitřní politice Švédska a očekáváme, že Švédsko bude k maďarským otázkám přistupovat stejně,« zdůraznil Orbán. Dodal, že maďarští poslanci chtějí od svých švédských protějšků slyšet ujištění, že politické spory na toto téma jsou již za nimi a nic nebude v budoucnu bránit bilaterální spolupráci.

To vše uvedl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem během summitu EU v Bruselu 23.-24. března. Zároveň švédského premiéra varoval před snahou vyvíjet na Maďarsko nátlak, protože by to pouze zpomalilo ratifikační proces v parlamentu. »Jak se říká, můžete se hádat s průvodčím, ale pak musíte mít v pořádku jízdenku,« řekl poradce.

Dodal, že problémy byly vyřešeny v rámci konzultací s Finskem a maďarský parlament se rozhodl schválit přistoupení k alianci na svém zasedání 27. března. »V případě Švédska se tak ale zatím nestalo, a tak čekáme, až švédští vládní a političtí představitelé uklidní poslance maďarského parlamentu. Naším cílem je, aby vstup Švédska do NATO schválilo co nejvíce poslanců,« uzavřel Balázs Orbán.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy