Konec dvoudenních voleb, od roku 2026 by se mohlo volit pouze v pátek

Česká republika je v Evropské unii posledním státem, kde se volby konají dva dny, konkrétně v pátek a sobotu. Ministerstvo vnitra to chce změnit. Do připomínkového řízení poslalo návrhy ústavní novely a zákona o správě voleb, v nichž zavádí několik významných změn. Jednou z nich je zavedení jednoho volebního dne.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby se od roku 2026 volilo pouze v pátek od sedmi do jednadvaceti hodin. Volební místnosti by tak byly otevřeny 14 hodin stejně jako při současném dvoudenním hlasování. Zjednodušila by se tím organizace voleb a odpadlo by zabezpečení odevzdaných hlasovacích lístků ve volebních schránkách během noční přestávky z pátku na sobotu. V případě obecních, krajských a senátních voleb by lidé hlasovali vždy v pátek prvního úplného říjnového týdne.

Politoložka Vladimíra Dvořáková pro iportaL24.cz připomněla, že jeden volební den je zavedený ve většině zemí a není důvod, proč by to nemělo fungovat i v Česku. »Připadá mi to docela logické, navíc to bude levnější, nebudou se muset přes noc hlídat urny, v tomto směru je to takové transparentnější,« řekla politoložka. Obavy, že změna povede k nižší volební účasti, odmítla, zavedení jednoho volebního dne podle ní velký význam na účast mít nebude. »Kdo bude chtít volit, tak k volbám přijde. Kdyby byla korespondenční volba, tak by to bylo možná ještě lepší, ale nemyslím si, že by to mělo znamenat zásadní propad účasti,« míní Dvořáková.

Ještě rozumnější by podle ní bylo, kdyby se změnil volební systém do Senátu na jednokolový. »Mohlo by jít o australský systém, který nemá ten dopad, že vyhrávají ti, co jsou známí a kontroverzní, ale má spíš tendenci k tomu, že vyhrávají ti nejpřijatelnější,« uvedla.

Hlasovat i v předstihu

Kvůli zavedení jednodenních voleb chce ministerstvo umožnit lidem hlasovat v předstihu vždy ve středu před volebním dnem. Podobně jako u korespondenčního hlasování by dostali dvě obálky. Do anonymní by vložili vyplněný hlasovací lístek a ten pak vložili do doručovací obálky s identifikačním lístkem, na němž bude jejich jméno, datum narození a adresa. Doručovací obálku by pak vhodili do volební schránky na obecním úřadu, který je pak předá volebním komisím. Využití tohoto způsobu hlasování nebude možné u komunálních voleb, aby se předešlo případnému zneužití.

Volební lístky s kandidáty by lidé dostávali až před hlasováním ve volebních místnostech nebo na obecních úřadech v případě hlasování v předstihu. U senátních a prezidentských voleb chce ministerstvo vnitra kvůli úspoře papíru zavést jeden hlasovací lístek se soupisem kandidátů, na němž by si lidé zaškrtli svého favorita.

Ministerstvo zákonem plánuje vytvoření informačního systému správy voleb, který zejména umožní elektronické podávání kandidátních listin, elektronický sběr podpisů na petici na podporu kandidatury a zrušení místní příslušnosti pro výdej voličských průkazů. Lidé o ně budou moci zažádat elektronicky na portálu občana, písemně nebo osobně u kteréhokoli obecního nebo zastupitelského úřadu.

Zavedení říjnového termínu pro podzimní místní a regionální volby navrhovala už bývalá vláda, stejně jako stálé senátní volební obvody, které ministerstvo vnitra navrhuje znovu. Sněmovna v předvolebním složení ale tyto změny nestihla projednat. Stabilní říjnový termín má zabránit tomu, aby se lhůta pro podzimní volby posouvala směrem k létu.

Jednodenní volby se už v České republice jednou konaly, a to v neděli 12. listopadu 2000. Lidé si v nich vybírali první krajské zastupitele a třetinu senátorů.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy