Protestů proti důchodové reformě se ve Francii opět zúčastnily miliony lidí

Více než milion lidí se zúčastnilo demonstrací proti důchodové reformě, které se ve čtvrtek konaly v mnoha velkých francouzských městech. Tyto údaje uvedlo ministerstvo vnitra republiky. Na ministerstvu připomněli, že v předchozí den protestů 15. března byl počet demonstrantů o polovinu nižší. Rekordního počtu protestujících bylo dosaženo 7. března – téměř 1,3 milionu lidí, odbory hovořily ale až o třech a půl milionech demonstrantů.

V Paříži vyšlo ve čtvrtek do ulic podle úřadů 119 tisíc demonstrantů, což byl pro francouzskou metropoli rekord. Všeobecná konfederace práce (CGT) zase oznámila vlastní odhad, podle kterého se pařížských protestů zúčastnilo kolem 800 tisíc demonstrantů. Celkový počet demonstrantů ve Francii podle CGT tentokrát dosáhl 3,5 milionu osob. Přibližně stejný počet lidí vyšel podle organizátorů do ulic francouzských měst 7. března. Nejvíce protestujících se sešlo v Marseille, Toulouse, Rennes, Nantes, Nice, Bordeaux, Toulonu a Lyonu.

Střety s policií

V Paříži začal protest pokojně, ale rychle se změnil ve střety mezi agresivní částí demonstrantů a policií. Policie musela několikrát použít slzný plyn, aby rozehnala chuligány, kteří na policii házeli lahve, kameny a petardy. Jak se kolona demonstrantů pohybovala ulicemi, rozbíjeli radikální demonstranti výlohy obchodů, autobusové zastávky, billboardy a zapalovali odpadkové koše a jízdní kola. Podle posledních údajů byly téměř tři desítky demonstrantů zadrženy za protiprávní jednání, zejména za pokus o vnesení zbraní do oblasti, kde se pochod koná.

Podle policejních výpočtů bylo mezi demonstranty celkem 1500 výtržníků, z nichž mnozí v tento den přijeli zejména z pařížských předměstí. Jeden policista byl zraněn, když ho při zásahu zasáhl kámen do hlavy. Jeho stav je středně těžký, uvedli zdravotníci.

Nepokoje zesílily večer, kdy kolona demonstrantů dorazila do svého cíle, na náměstí Place de l’Opéra v historickém centru města. Zde demonstranti zapálili novinový stánek a pokusili se rozbít výlohy několika obchodů. Policie odpověděla slzným plynem. Do této chvíle se strážcům zákona podařilo dostat situaci pod kontrolu.

Nepokoje v regionech

I tentokrát byly masové nepokoje zaznamenány nejen ve francouzském hlavním městě, ale i v dalších městech. V Rennes trvala konfrontace mezi policií a demonstranty několik hodin. Policie proti násilným demonstrantům opakovaně použila slzný plyn a vodní děla. Během střetů byli zraněni tři policisté. Policie zadržela čtyři protestující. Napětí panovalo také v Bordeaux. Když protestující zaútočili na policii kameny a lahvemi, policie odpověděla slzným plynem.

V Lorientu se skupina mladíků pokusila vniknout na policejní stanici a zahájit pogrom. V Nantes házeli demonstranti kameny na budovu správního soudu. Policie byla nucena k rozehnání výtržníků využít pořádkové jednotky.

Narušení dopravy

V den celostátní stávky došlo k vážným narušením železniční dopravy v celé Francii. Podle odborů se do stávky zapojilo přibližně 25 % zaměstnanců železnic. V Nice protestující na protest proti důchodové reformě zablokovali na několik hodin železniční trať.

Stávka se dotkla také pracovníků v pařížské městské dopravě. Provoz v metru hlavního města byl v tento den výrazně omezen. »Situace se vrátí k normálu až v pátek,« varovalo ředitelství Autonomního úřadu pro pařížskou dopravu (RATP).

Ředitelství pařížských letišť se obává vyčerpání zásob parafínu. Důvodem těchto prognóz je téměř týden trvající stávka zaměstnanců normandské rafinerie, která dodává letecké palivo do metropolitní oblasti.

Desátý všeobecný protest připravují odbory na 28. Března.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy