Na náměstí Bastily ve východní části Paříže začal ve čtvrtek devátý celonárodní protestní pochod proti zvyšování věku odchodu do důchodu, informuje z místa reportér agentury TASS. Demonstranti nesli transparenty požadující, aby vláda odmítla zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Nad sloupy jsou vyvěšeny vlajky odborových svazů. V kolonách se pohybují vozidla s barevnými balónky s odborovými znaky a hudební aparaturou.
Od Bastily k Palais Garnier
Philippe Martinez, generální tajemník Všeobecné konfederace práce (CGT), označil úroveň mobilizace odborů za »velmi vysokou«. »Uznáváme, že situace je výbušná, cítíme silný hněv v řadách mládeže,« zdůraznil odborový předák.
»Úroveň mobilizace je nyní téměř stejná jako 7. března,« zdůraznil Martinez. Podle odborů tehdy vyšlo do ulic francouzských měst asi 3,5 milionu lidí, z toho asi 700 000 v Paříži. Odhady policie byly výrazně nižší – 1,3 milionu v zemi a více než 80 tisíc v Paříži.
Demonstranti plánují pochodovat přes náměstí Republiky a svou trasu ukončit poblíž sídla pařížské opery Palais-Garnier v historickém centru.
Spontánní akce
Dříve se spontánní protesty konaly na pařížském Gare de Lyon a na letišti Charlese de Gaulla v hlavním městě. V prvním případě vyšli železničáři na koleje a zablokovali provoz vlaků, ve druhém odboráři zablokovali vozovku u jednoho z terminálů.
Tyto akce skončily poměrně rychle, protože protestující museli spěchat na náměstí Bastily, aby stihli začátek národního pochodu.
Narušení dopravy
V den celostátní stávky dochází k narušení železniční dopravy po celé Francii. Podle odborů se stávky účastní přibližně 25 % zaměstnanců železnic. Stávkují také zaměstnanci pařížské městské dopravy. Mnoho vzdělávacích institucí ve francouzském hlavním městě a regionech neotevřelo.
Vedení pařížských letišť se obává, že dochází zásoby parafínu. Tyto prognózy jsou vyvolány téměř týden trvající stávkou zaměstnanců rafinerie v Normandii, která dodává letecké palivo do metropolitního regionu.
Důchodová reforma
V lednu byl předložen návrh důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii z 62 na 64 let. Tato iniciativa vyvolala demonstrace a stávky po celé zemi.
V polovině března využila šéfka francouzského kabinetu Elisabeth Bornová svých ústavních pravomocí a oznámila, že návrh zákona bude přijat bez hlasování v Národním shromáždění (dolní komora parlamentu).
Rozhodnutí vlády vyvolalo vlnu spontánních demonstrací, které obvykle končily střety s policií. Podle francouzského ministerstva vnitra bylo během masových demonstrací za různé přestupky zadrženo kolem 900 osob.
(TASS)