Čistý zisk ČEZ vzrostl díky extrémním cenám osminásobně

Provozní zisk energetické skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) dosáhl loni 131,6 miliardy korun a čistý zisk činil 80,7 mld. Kč. Informoval o tom včera na webu skupiny její mluvčí Ladislav Kříž. Čistý zisk je zhruba osminásobně vyšší než předloni, a to především díky výraznému růstu cen elektřiny. ČEZ podle Kříže letos odvede českému státu více než 100 mld. Kč na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Provozní výnosy energetické skupiny dosáhly hodnoty 288,5 mld. Kč, což je meziročně o 27 procent více. Výrazný růst zisku z výroby byl způsoben zejména extrémním nárůstem realizačních cen elektřiny a rekordní výrobou jaderných elektráren. »Omezení dodávek plynu z Ruska do Evropy (meziroční pokles o 56 %) a celková nejistota vedly ke skokovému nárůstu nákladů na výrobu elektřiny z emisních zdrojů, a tím velkoobchodní ceny elektřiny. Ceny dodávek plynu vzrostly meziročně o 348 % a ceny dodávek elektřiny o 327 %. Průměrná cena elektřiny s dodávkou na rok 2023 se loni obchodovala za téměř 300 EUR/MWh, zatímco průměrná realizační cena výroby ČEZ s dodáním v roce 2022 byla 100 EUR/MWh,« stojí v tiskové zprávě energetické skupiny.

Energetická krize naopak negativně působila na prodej. Provozní zisk společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn domácnostem v ČR, meziročně klesl o 22 %. »Důvodem byl zejména extrémní nárůst pořizovacích cen elektřiny a plynu a vysoké náklady na krytí výkyvů spotřeby zákazníků,« uvedl Kříž.

Zisk indikuje rekordní dividendu

»Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 mld. Kč. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 mld. Kč. Skupina ČEZ navíc v roce 2023 odvede českému státu nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30–40 mld. Kč a dále 26–30 mld. Kč z titulu běžné daně z příjmů. Jedná se o doplatek daně z příjmů za rok 2022 nad rámec uhrazených záloh během roku a o zálohy na daň z příjmů roku 2023 ve výši 19 %. Celkem odvede letos Skupina ČEZ českému státu na dividendách, daních z příjmu a odvodech z tržeb výroby více než 100 mld. Kč,« uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a pochlubil se, že »základním krokem pro vyřešení energetické krize bylo zajištění přístupu České republiky k dodávkám LNG, zkapalněné formy zemního plynu, dodávanému do Evropy námořní dopravou. Společně s českým státem se nám podařilo získat kapacitu odpovídající 1/3 roční spotřeby plynu v ČR«. Za zmínku podle něj také »zasmluvnění dodávek nového neruského paliva pro Temelín od Westinghouse a Framatome na 15 let od roku 2024 a získání společnosti Škoda JS«.

Vzrostla jen výroba v jaderkách

Výroba ČEZ z jaderných zdrojů dosáhla loni rekordní úrovně 31 TWh, meziročně o jedno procento více. Výroba z obnovitelných zdrojů naproti tomu klesla vlivem počasí a kvůli poklesu výroby z biomasy z důvodu odstávky v elektrárně v Poříčí meziročně o 13 %. Výroba z uhelných zdrojů představovala 15,7 TWh a meziročně klesla o tři procenta z důvodu delších odstávek elektrárny Ledvice a ukončení provozu elektrárny Mělník 3 v roce 2021. Produkce paroplynové elektrárny pak Počerady klesla meziročně o 22 % v důsledku bezprecedentního růstu ceny plynu.

Investice šly hlavně do sítě a bezemisních výrob

Investice v rámci stávajících společností Skupiny ČEZ dosáhly téměř 35 mld. Kč, což bylo meziročně o téměř 3,5 mld. Kč více. Směřovaly zejména do posilování distribuční sítě v ČR a do bezemisních výrobních aktiv, informoval Kříž. Nárůst v oblasti distribuce podle něj reflektuje zejména připojování nových, především střešních solárních elektráren, a v oblasti výroby zejména výstavbu tepelného napaječe z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic.

Spotřeba elektřiny klesla

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o pět procent, klimaticky a kalendářně přepočtená pak o čtyři procenta. Spotřeba u velkých podniků se snížila o tři procenta a spotřeba domácností klesla o 10 %, především v důsledku teplého počasí a úspor spotřeby domácností kvůli vysokým cenám.

O desítky miliard si říká burza

Výhled hospodaření pro letošní rok zveřejnila Skupina ČEZ již v únoru: EBITDA se má pohybovat mezi 105 až 125 mld. Kč a čistý zisk mezi 30 až 40 mld. Kč.

»Široký interval reflektuje vysokou otevřenou pozici výroby na úrovni 17 až 23 % a vysokou volatilitu cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Při zajišťování budoucí výroby musíme být nadále obezřetní s ohledem na trvající riziko spojené se zajištěním kreditního rizika. Po celý rok 2022 ČEZ – stejně jako ostatní velcí evropští výrobci elektřiny – čelil enormním požadavkům na likviditu kvůli povinnosti dodávat hotovost burzám a obchodním protistranám z titulu zajištění uzavřených komoditních obchodů, prostřednictvím kterých postupně předprodává svou výrobu. Při extrémním výkyvu cen komodit v srpnu byl ČEZ nucen v rámci maržových požadavků uhradit téměř 50 mld. Kč v řádu hodin a celkové maržové vklady, tj. hotovost uložená dočasně jako kauce do doby vypořádání kontraktu, přesáhly hodnotu 195 mld. Kč,« vysvětlil člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Neuvěřitelní „buržousti“ a nám všem to naúčtovali a stát z toho profituje a nemá na důchody- hanba hanba hanba…!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy