Mládě luskouna krátkoocasého v Zoo Praha přibírá na váze každým dnem a matka Run Hou Tang o něj vzorně pečuje. Více než šestitýdenní samička tak překonala své první kritické období. Prvnímu mláděti luskouna v Evropě zdánlivě nic nechybí, tedy až na vhodné jméno. Volit může z několika variant, které navrhli zástupci Zoo Praha a Magistrátu hl. m. Prahy, do středy 22. března. V sobotu 25. března poté proběhnou křtiny mláděte při příležitosti slavnostního zahájení 92. sezóny pražské zoo.
»Narození a dosavadní průběh odchovu mláděte je velký úspěch daný nejen tím, že samice Run Hou Tang je již zkušená matka, ale také velkým nasazením našich chovatelů. Současně však musím opět připomenout, že vyhráno ještě není. Další rizikové období nastane, jakmile luskouní samička začne ochutnávat ‚pevnou‘ potravu (v podobě speciální kaše), které přijde zhruba za tři týdny. A třetí kritická fáze pak nastane v létě, až přestane sát mateřské mléko,« řekl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Chovatelé se původně několik dní po narození mláděte uchýlili k jeho dokrmování. Potvrdilo se totiž, že samice Run Hou Tang neměla dostatek mateřského mléka. Malá samička náhradní stravu ihned ochotně přijímala a dnes už má několikanásobek své poporodní váhy. Dokrmování teď už není třeba.
Před týdnem si chovatel David Vala všiml, že se malá samička luskouna zkouší chytat ocasu své matky Run Hou Tang. Samice s mládětem se tehdy poprvé odvážila na krátkou zkušební cestu z boudy a zpátky. »Toto chování je typické pro luskouní mláďata, která se v prvních měsících svého života nepohybují samostatně, nýbrž na matčině ocasu či hřbetu,« vysvětlil chovatel.
»Loni, když jsme takto vybírali přezdívky pro párek dovezených luskounů, jistě nikdo nečekal, že už za rok budeme vybírat jméno jejich mláděti. Prvnímu takto narozenému v Evropě. O to důležitější je narození mláděte v kontextu jejich ochrany. Aktuálně jde o nejpašovanější savce světa, bohužel do velké míry vinou tzv. tradiční čínské medicíny. Mládě je známkou špičkové péče, které se zvířatům v Zoo Praha dostává, i skvělé spolupráce s Taipei Zoo. Jsem zvědavá, jaké jméno veřejnost nakonec zvolí,« dodala náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
Vybírat jméno malé samičce luskouna můžete ještě dva dny na Portálu Pražana, a to z následujících jmen:
Šiška – přezdívka luskouního mláděte, kterou začal používat pro jeho podobu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. …s trochou nadsázky připomínalo oživlou smrkovou šisku,« řekl tehdy.
Kju-ka – »šiška« v tzv. tchajwanštině (v subdialektu dialektu hokkien). Jméno vybral chovatel luskounů David Vala.
Songguo – »šiška« v mandarínské čínštině, výraz navíc připomíná jméno otce mláděte (Guo Bao). Jméno vybral kurátor savců Pavel Brandl.
Šupinka – návrh náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové, který odkazuje na jejich kůži složenou z tvrdých šupin, kvůli kterým jsou luskouni terčem pytláků a jsou ohroženým druhem.
Cone – »šiška« v angličtině, samičce by se tak mohlo přezdívat Connie. Návrh náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba.
O nadcházejícím víkendu budou moci návštěvě Pražské zoologické zahrady kromě sobotních křtin navštívit mimo jiné, třeba malého orangutana sumaterského Kawiho a jeho rodinu v Indonéské džungli. V neděli si návštěvníci mohou projít Pavilon Indonéské džungle i s průvodcem. Různé bezplatné komentované prohlídky začínají v každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Nebo se mohou zajít přesvědčit, jak povyrostlo lednové mládě bonga horského.
(mac)
FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník
REPRO FOTO – youtube/Zoo Praha